Sistemik adrioblastin tedavisi alan sıçanlarda yara iyileşmesinde gece gündüz farkı
Night versus morning differences in rats treated in wound healing by systemic adrioblastin therapy
- Tez No: 158279
- Danışmanlar: PROF.DR. NURETTİN ABACIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
74 VI. ÖZET Biyolojik organizmalar ritmik fizyolojik süreçlerden geçmekte ve zamansal olarak farklı yanıtlar vermektedir. Bilindiği gibi doku yaralanması organizma tarafından zamansal olarak giderilebilen bir süreçtir. Kanser hastalarının tedavisinde ameliyat ve anti kanser kemoterapi uygulanması eş zamanlı olarak uygulanabilmektedir. Bugüne dek yapılan çalışmalarda kemoterapi uygulamalarının yara iyileşmesi üzerine etkisi araştırılmıştır. Çalışmamızın amacı standart kemoterapi protokollerinin yara iyileşmesi üzerine etkisinin zamansal olarak farklı olup olmadığıdır. Yapılan diğer çalışmalarda araştırılan konu, uygulanan kemoterapötik ajanın yara iyileşmesi üzerine etkisi idi. Biz ise çalışmamızda kemoterapötik ajanın hem yara iyileşmesi üzerine, hemde uygulama zamanının yara iyileşmesi üzerine etkisini inceledik. Yaptığımız çalışmada adrioblastinin yara iyileşmesi üzerine bilinen kötü etkisinin zamansal açıdan değerlendirilmesi, uygun tedavi zamanının belirlenmesi ve bunun istatistiksel anlamlılığı değerlendirildi. Sonuçta adrioblastin kullanılanlarda cerrahinin erken veya 14. günden daha geç yapılması gerektiği ve tedavi zamanı olarak sabah 09.00 saatlerini seçmenin daha avantajlı olabileceği, ek olarak deneyde kullanılan hayvanlar gece yaşadıklarından dolayı, insan uygulamalarının akşam yapılmasının daha uygun olacağı kanaatine vardık.
Özet (Çeviri)
75 VII. SUMMARY Biological organisms are passing through rhythmic physiological processes and gives different time-depending responses. As it was known that, wounds are healed by the organism in a time dependent process. In treatment of cancer patients; surgery and chemotherapy can be applied consequently. Studies from past to present; effects of applications of chemotherapy on wound healing were investigated. The aim of our study is, to investigate the effects of standard chemotherapy protocols on wound healing chronologically. The effects of the applications of chemotherapy agents on wound healing were investigated in previous studies. In our study, we investigated both, the effects of chemotherapy agent and the application time on wound healing. In this study harmful effects of adrioblastine was investigated both depending on application and suitable treatment time, and it's statistical significance. Our results showed that, surgery has to be performed at earlier stage or after the 14th day of the adrioblastine treatment, also it has more advantages to apply the treatment at 09.00 in the morning. Including to this; animals those were used in our experiments, are night habitants, for this reason we concluded that human applications were also performed at the evening.