Nifedipinin doğal polimerler ile transdermal formülasyonlarının hazırlanması üzerine çalışmalar
The studies of preparation nifedipine's transdermal formulation with natural polymers
  1. Tez No: 158319
  2. Yazar: AYŞEGÜL BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. YILDIZ ÖZSOY ERGİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET Çalışmamızın amacı; uygulama sıklığını azaltmak, ilk geçiş etkisine bağlı olarak oral uygulamada görülen bireyler arası biyoyararlanım değişkenliklerini (%45-75) ortadan kaldırmak, uzun süreli plazma konsantrasyonu elde etmek, hasta uyuncunu arttırmak için, nifedipinin pektin, sodyum aljinat ve karragen doğal polimerleri ile matriks tipi transdermal formülasyonlarını geliştirmek ve in vitro I ex vivo çalışmalar ile terapötik konsantrasyonu sağlayan uygun formülasyonunu önermektir. Yapılan ön formülasyon çalışmaları ile; transdermal filmlerin hazırlanması için uygun polimerler ve konsantrasyonları (% 3.5 pektin, %4.5 sodyum aljinat) ile plastifiyan madde ve konsantrasyonları (%7.5 propilen glikol, %7.5 gliserin ve %10 PEG 400) saptanmıştır. Ayrıca kalsiyum klorür çözeltisinin formülasyona ilavesinin uygun olmadığı ve karragen ile uygun filmlerin oluşturulamadığı tespit edilmiştir. Seçilen polimerler ve plastifiyan maddeler ile %10, %7.5, %5, %3 ve %1 nifedipin içeren etkin maddeli transdermal formülasyonlar hazırlanmıştır. Nifedipin ile PEG 400 ün geçimsiz olduğu saptandığından bu formülasyonlar değerlendirilmemiştir. Nifedipin içeren transdermal formülasyonlar üzerinde; görsel incelemeler, kalınlık ve ağırlık kontrolü, etkin madde miktar tayini, nifedipin stabilitesi, in vitro çözünme çalışmaları ve kinetik parametrelerin değerlendirilmesi çalışmaları yapılmıştır. In vitro çalışmalar sonucunda; farklı konsantrasyonda nifedipin içeren formülasyonlar arasında 6 saat sonunda % çözünen ilaç miktarı açısından anlamlı fark olduğu (p0.05) ve formülasyonlarda kullanılan plastifiyan maddelerin de % çözünen ilaç miktarını anlamlı olarak etkilemediği saptanmıştır (p>0.05).In vitro çözünme bulguları; 0. derece, 1. derece ve Higuchi kinetik modellerine uygulanmış ve determinasyon katsayılarına göre bütün formülasyonların matriksten salım kinetiği olan Higuchi kinetiğine uyum gösterdiği saptanmıştır. %10, %7.5, %5 ve %3 etkin madde içeren formülasyonlardan nifedipin salım hızlarının saatte 792-1189 mcg/cm2 aralığında olduğu saptanmıştır. %1 nifedipin içeren formülasyonlardan (P13, P14, A13 ve A14) ilaç salım hızının ise sırasıyla saatte 327, 331, 292 ve 424 mcg/cm2 olduğu bulunmuş ve %1 nifedipin içeren formülasyonlar ex vivo çalışmalar için seçilmiştir. Ex vivo çalışmalar ile; pektinli formülasyonlardan (P13, P14) nifedipinin sıçan derisinden geçiş hızının yaklaşık saatte 10 mcg/cm2, aljinatlı formülasyonlardan (A13 ve A14) ise 25 mcg/cm2 olduğu saptanmıştır. Ayrıca bu transdermal formülasyonlar (P13, P14, A13 ve A14) üzerinde SEM analizi, fiziksel dayanıklılık ve elastikiyet ile biyoadeziflik testleri yapılmıştır. Bu testler sonucunda seçilen 2 formülasyona (P14 ve A14) %2 ve %5 konsantrasyonda penetrasyon arttırıcı madde (nerolidol) ilave edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of the present study was to prepare matrix-typed transdermal formulations of nifedipine using natural polymers, pectin, sodium alginate and carragenan, and to suggest the formulation showing appropriate therapeutic concentration by in vitro I ex vivo studies in order to reduce the frequence of the administration, to eliminate the bioavailability variances between individuals occured due to the first-past effect in oral administration to obtain prolonged plasma concentration and to increase the patient compliance. In preliminary formulation studies, appropriate polymers and concentrations (3.5 % pectin, 4.5% sodium alginate) and also plasticizers and concentrations (7.5% propylene glycol, 7.5% glycerin and 10% PEG 400) were determined to prepare transdermal films. In addition, it was found that the addition of calcium chloride solution to the formulation resulted as incompatibility and the films including carragenan wasn't suitable for transdermal formulations. The transdermal formulations containing 10%, 7.5%, 5%, 3% and 1% nifedipine were prepared with the selected polymers and plasticizers. The incompatibility between nifedipine and PEG 400 was established. The visual investigations and weight test, drug content, drug stability study, in vitro dissolution test and kinetic assesments were performed on the transdermal formulations including nifedipine. The results of the in vitro studies showed that a significant difference (p < 0.05) in the amount of released drug was between the formulations including nifedipine in various concentration at the end of 6 hour and released nifedipine amount increased as the drug concentration of the formulations decreased. On the other hand, a significiant difference (p < 0.05) in the amount of released drug was not attained between the formulations containing the same amount of drug and it was found out that the plasticizers did not affect to the amount of released drug significantly (p < 0.05). 92In vitro dissolution data were evaluated according to the zero order, first order and Higuchi kinetic models and the results showed that determination coefficients of all formulations were fitted to the Higuchi kinetics. The drug release rate per hour was found as in the range 792 to 1189 mcg/cm2 from the formulations including 10%, 7.5%, 5% and %3 drug. The drug release rate from the formulations including %1 nifedipine (P13, P14, A13 and A14) was 327, 331, 292 and 424 mcg/cm2 per hour respectively and these formulations were selected for ex vivo studies. Acccording to ex vivo studies, the penetration rate of nifedipine through excised rat skin from the formulations including pectin (P13 and P14) was approximately 10 mcg/cm2 and 25 mcg/cm2 from the alginate formulations (A13 and A14). In addition, SEM analysis, tensile strength, elasticity and bioadhesivity tests were done on the transdermal formulations coded P13, P14, A13 and A14. The penetration enhancer (nerolidole, 2% and 5%) was added to the formulations selected based on these studies. The obtained data indicated that nerolidole increased the penetration of nifedipine through rat skin significantly (p < 0.05). In conclusion, it was shown that transdermal films can be prepared by using 3.5% pectin and 4.5% sodium alginate; transdermal films showed good resistance, flexibility and high bioadhesivity with the addition of 7.5% propylene glycol, the matrix-type transdermal formulations, providing the therapeutic response, can be prepared with the addition of 1% nifedipine and 2% nerolidole. 93