Primer ve sekonder tüberküloz ilaç kombinasyonlarının sağlıklı gönüllülerin polimorf nüveli lökosit fonksiyonları üzerine in vitro etkisinin araştırılması
Investigation of primary and secondary antituberculous drug combinations on healty young volunteers polymorphonuclear leukocyte functions in vitro
  1. Tez No: 158320
  2. Yazar: ÖZGÜR ERTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ADİLE ÇEVİKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Çalışmamızda, primer antitüberküloz ilaçlar [izoniazid (INH)(5ug/ml), rifampisin (RİF)(7|ag/mı), pirazinamid (PZ)(40|J.g/ml), etambutol (ETB)(7ng/ml) ve streptomisin (SM)(25ug/ml)] ve klinik kombinasyonları ile sekonder antitüberküloz ilaçlar [amikasin (AMC)(24|j.g/ml), ofloksasin (OFL)(2,9ug/ml), sikloserin (SKS)(10ng/ml), Para-aminosalisilik asit (PAS)(90ug/ml), protionamid (PRT)(l,6ug/ml)] ve klinik kombinasyonlarının terapötik konsantrasyonlarda, polimorf nüveli lökosit fonksiyonları (fagositik ve hücre içi öldürme aktivitesi) üzerine etkisi yaş ortalaması 25 olan 1 5 sağlıklı gençte in vitro araştırılmıştır. Levofloksasin (LEV)' in (2,8|j.g/ml) tek başına ve OFL'in yerine kullanıldığı klinik dışı AMC+LEV+SKS+PRT+PAS kombinasyonunun PNL fonksiyonları üzerine etkisi araştırılmıştır. Sekonder İlaçlardan AMC ve PAS fagositik aktiviteyi kontrole göre anlamlı olarak artırmıştır (p0.05). Sekonder İlaçlardan OFL hücre içi öldürme aktivitesini kontrole göre anlamlı olarak artırmıştır (p0.05). Primer antitüberküloz ilaç kombinasyonları kontrolle karşılaştırıldığında, sadece INH+RİF kombinasyonu fagositik aktiviteyi azaltmış, sırasıyla INH+RİF+PZ+ETB+SM ve INH+RİF+PZ+ETB kombinasyonları ise artırmıştır. Fakat bu sonuçlar anlamlı bulunmamıştır (p>0.05). Hücre içi öldürme aktivitesini ise INH+RİF+PZ+ETB+SM kombinasyonu kontrole göre azaltmış sırasıyla, INH+RİF+PZ+ETB ve INH+RİF kombinasyonları ise artırmıştır. Ancak bu sonuçlar anlamlı bulunmamıştır (p>005). Sekonder antitüberküloz ilaç kombinasyonları kontrolle karşılaştırıldığında; AMC+OFL+SKS+PRT+ETB+PZ kombinasyonu fagositik aktiviteyi artırmış,sırasıyla AMC+OFL+SKS+PRT+PAS ve AMC+OFL+SKS+PRT+PAS+PZ kombinasyonlan ise azaltmıştır. Ancak bu sonuçlar anlamlı bulunmamıştır (p>0.05). Sırasıyla AMC+OFL+SKS+PRT+ETB+PZ ve AMC+OFL+SKS+PRT+PAS+PZ kombinasyonlan hücre içi öldürme aktivitesini artırmış, AMC+OFL+SKS+PRT+PAS kombinasyonu ise azaltmıştır. Ancak bu sonuçlar anlamlı bulunmamıştır (p>0.05). Sekonder ilaçlardan AMC+LEV+SKS+PRT+PAS kombinasyonu kontrolle karşılaştırıldığında fagositik ve hücre içi öldürme aktivitesini azaltmıştır. Ancak bu sonuçlar anlamlı bulunmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY Investigation of Primary and Secondary Antitubercuious Drug Combinations on Healthy Young Volunteers Polymorphonuclear Leukocyte Functions in Vitro In our study our aim was to investigate the effects of primary antitubercuious drugs [izoniazid (INH)(5ug/ml), rifampicine (RIF)(7p.g/ml), pyrazinamide (PZ)(40ng/ml), ethambutol (ETB)(7ug/ml), streptomycine (SM)(25ug/ml), secondary antitubercuious drugs [amikacin (AMC)(24jig/ml), ofloxacin (OFL)(2,9ug/ml), cyclocerine (SKS)(10ug/ml), para-aminosalicylic acid (PAS)(90ng/ml), prothionamide (PRT)(l,6ug/ml), levofloxacine (LEV)(2,8ug/ml) and their combinations at therapeutic concentrations on polymorphonuclear leukocyte functions (phagocytic and intracellular killing activity) of 15 healthy young volunteers, whose avarage age was 25 in vitro. AMC and PAS, which are secondary drugs significantly increased the phagocytic activity, OFL significantly increased the intracellular killing activity when compared with the control (p0.05). When compared with the control, from the primary antitubercuious drug combinations only INH+RIF combination decreased the PMN's phagocytic activity, at the same time INH+RIF+PZ+ETB+SM and INH+RIF+PZ+ETB combinations increased PMN's phagocytic activity but this increase was not statistically significant (p>0.05). INH+RIF+PZ+ETB+SM combinations decreased PMN's intracellular killing activity, while INH+RIF+PZ+ETB and INH+RIF combinations increased PMN's intracellular killing activity when compared with the control, but this increase was not statistically significant (p>0.05).AMC+OFL+SKS+PRT+ETB+PZ combination increased PMN's phagocytic activity when compared with the control, on the otherhand AMC+OFL+SKS+PRT+PAS and AMC+OFL+SKS+PRT+PAS+PZ combinations decreased the PMN's phagocytic activity but this increase was not statistically significant (pX).05). AMC+OFL+SKS+PRT+ETB+PZ and AMC+OFL+SKS+PRT+PAS+PZ combinations increased PMN's intracellular killing activity, AMC+OFL+SKS+PRT+PAS combination decreased PMN's intracellular killing activity, but these results were not statistically significant (p>0.05). AMC+LEV+SKS+PRT+PAS combination did not significantly decrese phagocytic and intracellular killing activity (p>0.05)