Melatonin'in sıçanlarda oluşturulan intestinal iskemi-reperfüzyon hasarında izole ileum düz kas fonksiyonel yanıtları
The effect of melatonin on functional responses of isolated ileal smooth muscle in ischemia-reperfusion injury in rats
  1. Tez No: 158325
  2. Yazar: ZERRİN ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL ERDİNÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET MELATONİNİN SIÇANLARDA OLUŞTURULAN INTESTINAL İSKEMİ-REPERFÜZYON HASARINDA İZOLE İLEUM DÜZ KAS FONKSİYONEL YANITLARI ÜZERİNE ETKİSİ Zerrin ÖZCELIK. Amaç: Bu çalışmanın amacı iyi bir antioksidan olarak bilinen melatoninin sıçanlarda oluşturulan intestinal iskemi-reperfüzyon hasarında izole ileum segmentlerinde düz kas fonksiyonel yanıtlarına etkisini araştırmaktır. Materyal ve Metod: Toplam 48 Sprague-Dawley rat 6 eşit gruba ayrıldı: Grup 1 kontrol, Grup 2 sham-opere, Grup 3 iskemi, Grup 4 iskemi-reperfüzyon, Grup 5 iskemi + melatonin, Grup 6 iskemi-reperfüzyon + melatonin. Melatonin intraperitoneal olarak 10 mg/kg dozunda verildi. Barsaklarda 30 dakika iskemi, 90 dakika reperfüzyon sağlandı. Ratlar ileum segmenti alındıktan sonra sakrifiye edildiler. Alman ileum segmenti izole organ banyosunda asıldı ve asetilkoline karşı kasılma, adrenaline karşı gevşeme yanıtlan kaydedildi. Ayrıca ileum segmentleri histopatolojik olarak incelendi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE EFFECT OF MELATONIN ON FUNCTIONAL RESPONSES OF ISOLATED ILEAL SMOOTH MUSCLE IN ISCHEMIA- REPERFUSION INJURY IN RATS Zerrin ÖZCELİK. Purposes: The aim of this study was to determine the effect of melatonin, a hormone that is known as an antioxidant, on functional responses of isolated ileal smooth muscle in rat intestinal ischemia-reperfusion Materials and Methods: A total of 48 Sprague-Dawley rats were divided equally into 6 groups: Group 1 was control, Group 2 was sham-operated, Group 3 was ischemia, Group 4 was ischemia-reperfusion, Group 5 was ischemia plus melatonin, and Group 6 was ischemia- reperfusion plus melatonin. A dose of 10 mg/kg melatonin was administered intraperitoneally. 30 minutes before intestinal ischemia was followed by 90 minutes of reperfusion. Rats were sacrified after removal of ileal segments. Ileal segments were placed in isolated organ baths and contraction responses for acetylcholine and relaxation responses for adrenaline were recorded. Additionally, ileal segments were examined histopathologically.