Deneysel hipertiroidi oluşturulan ratlarda melatonin uygulamasinin in vitro intestinal motilite üzerine etkileri
The effects of melatonin administration on in vitro intestinal motility on rats with experimental hyperthyroidism
  1. Tez No: 487644
  2. Yazar: ESRA ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Amaç: Bu çalışma ile, inhibitör etkili bir nöroendokrin hormon olan melatoninin, hipertiroidi oluşturulan ratların intestinal motilitesi üzerine etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Bu çalışmada, 34 adet Wistar-Albino cinsi erkek rat Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Erzurum Veteriner Kontrol Enstitüsü Müdürlüğünden temin edildi. Fizyolojik şartlarda bakım beslemesi yapılan ratların, anestezi uygulamalarından sonra servikal dislokasyon ile ötenazi işlemi gerçekleştirildi. Çalışmamızda kullandığımız sıçanlar kontrol grubu (n=16), hipertiroidi oluşturulan grup (n=18) olmak üzere iki ana gruba ayrıldı. Kontrol grubu, hiçbir şey uygulanmayan 1A (n=5), in vitro melatonin uygulanan 1B (n=5) ve in vivo melatonin uygulanan 1C (n=6) üç gruba ayrıldı. Hipertiroidi grubu, deneysel hipertiroidi oluşturulan grup 2A (n=6), deneysel hipertiroidi oluşturulduktan sonra in vitro melatonin uygulanan grup 2B (n=6) ve deneysel hipertiroidi oluşturulması ile in vivo melatonin uygulanan grup 2C (n=6) olacak şekilde üç alt gruba ayrıldı. Çevre dokulara zarar verilmeden abdomenleri açılan ratların ostium pilorikumdan sonra duodenum dokuları izole edildi. Duodenum dokuları bağ doku ve kandan temizlendikten sonra hazırlanan kas şeritleri, Krebs solüsyonu bulunan 10 ml'lik izole organ banyosuna asılarak 1 gram (g) gerim uygulandı. 1 saatlik inkübasyon periyodunda 15 dk ara ile yıkama yapıldı. İnkübasyon periyodu sonunda banyoya asetilkolin (ACh, 10-7, 10-6, 10-5, 10-4, 10-3, 10-2 M), potasyum klorür (KCl, 20, 40, 60, 80, 100 mM) ve in vitro melatonin gruplarında melatonin farklı dozlarda (Mel 10-10, 10-9, 10-8, 10-7, 10-6, 10-5 ve 10-4 M) uygulandı. Bulgular: Deneysel hipertiroidi oluşturulan ratların KCl ve ACh ile indüklenmiş izole duodenum dokularının verdiği kontraksiyon yanıtlarının önemli derecede arttığı belirlendi. Aynı şekilde in vivo melatonin uygulanan gruplarda da izole dokunun kontraksiyon yanıtlarında kontrol grubunda bulunan dokuların yanıtlarına göre anlamlı artışlar gösterdiği tespit edilirken, hipertiroidi oluşturularak in vivo melatonin uygulanan gruplarda hipertiroidi grubuna göre kontraksiyon yanıtlarında anlamlı bir düşüşün olduğu tespit edildi. İn vitro melatonin uygulanan gruplarda ise KCl ve ACh'in submaksimal dozu ile birlikte uygulanan melatoninin farklı logaritmik dozlarına verilen yanıtlar değerlendirildi. Elde edilen bulgulara göre melatoninin farklı dozlarına verilen kontraksiyon yanıtlarının anlamlı olarak değişiklik gösterdiği tespit edildi. Sonuç: Deneysel hipertiroidi oluşturulan ratlarda intestinal motilite üzerine in vivo melatonin uygulamasının kontraksiyon yanıtlarını azalttığı belirlendi. İn vitro olarak banyo ortamına verilen melatoninin ise intestinal motilite üzerine farklı dozlarından anlamlı olarak kontraksiyon yanıtlarında artma ve azalmaların olduğu tespit edildi. Hipertiroidide artmış intestinal motilite üzerine melatonin hormonunun olumlu etkileri olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate the effects of melatonin, an inhibitory neuroendocrine hormone, on the intestinal motility of hyperthyroidized rats. Materials and Methods: In this study, 34 Wistar-Albino male rats were obtained from the Ministry of Food, Agriculture and Livestock in Erzurum Veterinary Control Institute. After anesthesia, cervical dislocation and euthanasia treatment were performed in rats undergoing physiological conditions. We used two groups of rats, control group (n = 16) and hyperthyroidism group (n = 18), which we used in our study. The control group was divided into three groups: 1A (n = 5), 1B (n = 5) in vitro melatonin and 1C (n = 6) melatonin in vivo. Group 2B (n = 6), experimental hyperthyroidism group, group 2B (n = 6) in experimental hyperthyroidism, group 2B (n = 6) in melatonin in vitro and melatonin in group 2C (n = 6) left. Duodenal tissues were isolated after ostium pyloricum in rats whose abdomens were opened without harming surrounding tissues. Muscle strips prepared after the duodenal tissues were cleaned of connective tissue and blood were suspended in a 10-ml isolated organ chamber containing Krebs solution and a 1-gram (g) extension was applied. Washing was carried out with an interval of 15 minutes in 1 hour incubation period. At the end of the incubation period, acetylcholine (ACh, 10-7, 10-6, 10-5, 10-4, 10-3, 10-2 M), potassium chloride (KCl, 20, 40, 60, 80 and 100 mM) and melatonin in different doses (Mel 10-10, 10-9, 10-8, 10-7, 10-6, 10-5 and 10-4 M) in melatonin groups in vitro. Results: It was determined that the contraction responses of the isolated duodenal tissues induced by KCl and ACh increased significantly in experimental rats with hyperthyroidism. In the same way, it was found that in the groups treated with melatonin in vivo, there was a significant increase in the contraction responses compared to the responses of the tissues in the control group in the isolated tissue. It was found that hyperthyroidism significantly decreased the contraction responses compared with the hyperthyroidism group with the melatonin treated groups in vivo. In melatonin-treated groups, responses to different logarithmic doses of melatonin administered with subcutaneous doses of KCl and ACh were evaluated. According to the findings obtained, contraction responses to different doses of melatonin were found to vary significantly. Conclusion: It was determined that in vivo administration of melatonin on intestinal motility decreased the contraction responses in experimental hyperthyroidism-induced rats. Melatonin given in the bath environment in vitro was found to increase or decrease significantly in contraction responses in different doses on intestinal motility. Hyperthyroidism is thought to be a positive effect of melatonin hormone on increased intestinal motility.