Kısa barsak sendromunda barsak adaptasyonu üzerine melatoninin etkisi
The effects of melatonin on the intestinal adaptation in short bowel syndrome
  1. Tez No: 193129
  2. Yazar: MAKBULE MERAL GÜÇLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BİLLUR DEMİROĞULLARI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZETBu çalışmada, %75 ince barsak rezeksiyonu yapılarak kısa barsak sendromu (KBS)oluşturulan sıçanlarda barsak adaptasyonu üzerine melatoninin etkisi araştırıldı.Her grupta 8 sıçan olacak şekilde dört grup oluşturuldu; sham (S), kontrol (KBS), KBS-E ve KBS-M. ?S? grubundaki sıçanlarda sadece ileoçekal kapağın 15 cm proksimalinden incebarsak kesilip primer anastomoz yapıldı. Diğer 3 gruptaki sıçanlarda Treitz'in 5 cm distali ileileoçekal kapağın 15 cm proksimali arasında kalan ince barsağın %75'lik kısmı rezekeedilerek KBS oluşturuldu. ki hafta boyunca, KBS-E grubuna 2ml %5 etanol/gün, KBS-Mgrubuna ise, 2ml solusyon olacak şekilde 300µg/kg/gün melatonin periton içine verildi. Bütüngruplardaki sıçanlar üç günde bir tartıldı. ki haftanın sonunda, geride kalan barsaklarçıkarılarak barsak uzunluğu ve ağırlığı ölçüldü. Histopatolojik değerlendirme için biyopsialındıktan sonra mukoza soyularak tartıldı ve biyokimyasal değerlendirme için-80oC `de saklandı.Melatonin verilen KBS grubunda, kilo kaybı diğer gruplara göre daha az oldu. Yinemelatonin verilen KBS grubunda, barsak uzunluğunda ve ağırlığında, barsak mukozaağırlığında ve DNA/protein oranında diğer gruplara göre daha fazla artış saptandı. En fazlavillus yüksekliği, kript derinliği ve mitoz sayısında artış, melatonin verilen KBS grubundakideneklerin jejunumunda görüldü. Apopitotik aktivite açısından gruplar arasında anlamlı birfark bulunmadı.Bu çalışmada, %75 ince barsak rezeksiyonu ile oluşturulan KBS modelinde,melatoninin, barsak adaptasyonuna jejunum başta olmak üzere olumlu yönde etkilediğigörülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARYIn this study we evaluated the effects of melatonin on the intestinal adaptation in therats with short bowel syndrome (SBS).The rats were randomly allocated into four groups (n=8) as; sham (S), control(SBS),SBS-E and SBS-M. In the sham group the bowel was transected and re-anastomosis wasperformed without bowel resection at the point approximately 15 cm proximal to the ileocecalvalve. In the other groups, approximately 75% of the intestine (from 5 cm distal to the Treitzto 15 cm proximal to the ileocecal valve) was resected in order to create short gut. In SBS-Egroup 2 ml of 5% ethanol and in SBS-M group 300µg/kg/day melatonin in a 2ml solutionwere administer intraperitoneally for two weeks. The rats were weighted in every three dayand the values were recorded. At the end of the second week the rats were sacrificed and aftermeasuring the remaining small intestinal length, the small intestine was harvested. Afterweighing the intestine, intestinal biopsy was taken for histopathological evaluation. Thenmucosa was removed, weighed, kept in -80oC for biochemical evaluation.The least body weight loss in rats was seen in the SBS-M group than the other SBSgroups. The bowel and mucosal weight, small intestinal length and DNA/protein ration werefound significantly higher SBS-M group than the other SBS groups. The highest villus height,the deepest crypt depth and most increased mitotic activity were observed in the jejunum ofSBS-M group. No difference was found between the groups in terms of apoptotic activity.In conclusion, our date showed the favorable effect of melatonin on intestinaladaptation, especially jejunal adaptation, in short gut.