Sigara içimine bağlı mitokondriyal DNA mutasyonları
Smoking-associated mitochondrial DNA deletions
- Tez No: 158333
- Danışmanlar: PROF.DR. TÜLİN SÖYLEMEZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Toksikoloji ve Adli Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
46 ÖZET Sigara İçimine Bağlı Mitokondriyal DNA Mutasyonları Bu çalışmada sigara içen ve içmeyen bireylerin mtDNA'larmdaki 4977 bp.lik, 7436 bp.lik delesyonlar ile mtDNA'mn kriminal çalışmalarda kimlik tespiti amacı için kullanılan D-Loop bölgesi tandem duplikasyonu araştırılmıştır. Çalışmamızda; sigara içmeyen ve değişik miktarlarda sigara içen 100 gönüllü erkeğin kafa bölgesinden alman 3-7 adet kıl örnekleri kullanılmıştır. Gruplar; deneklerin yaşlarına, sigara içip içmemelerine ve sigara içenlerin de içtikleri sigara miktarlarına göre oluşturulmuştur. Kıl örneklerinin köklerinden mtDNA izolasyonları yapılmıştır. Ll-Hl, L3-H2, L4-H4 ve L7-H6 primer çiftleri kullanılarak söz konusu 4977 bp.lik, 7436 bp.lik delesyonlan kapsayan mtDNA bölgeleri amplifiye edilmiştir. Amplifikasyon ürünleri %1,2'lik agaroz elektro forez j elinde 90 dakika yürütülmüş ve sonuçlara Uv Işık üzerinde bakılarak değerlendirme yapılmıştır. Yaptığımız analizler sonucunda, sigara içen bireylerin mtDNA'larmda 4977 bp.lik delesyonun, içmeyenlere göre 5,25 kez daha fazla olduğu bulunmuştur. Tüm denekler 4977 bp.lik delesyon açısından değerlendirildiğinde, sigara içen ve içmeyen bireyler arasında P değeri 0.001 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
47 SUMMARY Smoking- Associated Mitochondrial DNA Deletions In this study, 4977 bp. and 7436 bp. the deletions in mtDNA of smokers and non- smokers are researched. Also the tandem duplication of D-loop region in mtDNA which is used for identification for criminal event is studied. In our study, 3-7 pieces of hair taken from the head of 100 volunteers, including non- smokers and smokers who smoke in varying levels, are used. The volunteers were grouped according to their age, smoking habits and smoking levels. The mtDNA isolation is performed from the hair follicles. The mtDNA regions which contain 4977 bp and 7496 bp deletions are amplified by using LI -HI, L3-H2, L4-H4 and L7- H6 primer pairs. The evaluations are performed by visualizing the amplification products within UV-ray carrying through the electrophoresis gel including 1.2% agarose for about 90 minutes. As a result, it was found that the 4977 bp. deletion in mtDNA of smokers is 5,25 times more comparing to the non-smokers'. P value was found to be 0.001 in the 4977 bp. deletion among both the smokers and non-smokers at varying age-groups.