Characterization of skeletal muscle lipids in obese mice lines
Obez fare ırklarında iskelet kas yağlarının karakterizasyonu
  1. Tez No: 313722
  2. Yazar: EBRU ARAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİDE SEVERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Obezite gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde durağan hayat tarzı ve özellikle yüksek yağ içerikli beslenme alışkanlığından ötürü ortaya cıkmıştır. Epidemik bir hal alan obezite, genellikle insülin direnci, tip II diyabet, hipertansiyon, dislipidemi ve kardiovasküler hastalıklar gibi patolojik durumlarla beraber gözükmektedir.Bu çalışmada, özel olarak üretilen kontrol (DBA/2J), yüksek yağ içeriğine sahip Berlin lipit inbred (BFMI) ve yüksek kas içeriğine sahip olan Berlin kas inbred (BMMI) fare modellerinin longissimus dorsi (LD) ve kuadriceps (Q) iskelet kas dokularındaki lipit profillerinin nitel ve nicel olarak belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu fareler, özellikle BFMI860 ve BFMI861 fare hatları, spontan obezite göstermeleri açısından özeldirler. Bu amaç doğrultusunda, evaporatif ışık saçılımlı dedektörün (ELSD) bağlı oldugu yüksek performanslı sıvı kromatografisi (HPLC) kullanılmıştır. Literatürde bulunan ve denenen metotların ilgilenilen lipitlerin bulunmasında yeterli olmamasından dolayı, yeni bir metot geliştirilmiştir. Bu metotta, trietilaminin (TEA) eklenmesi, ELS dedektörünün ve HPLC instrümanının parametlerinin değiştirilmesi ve yeni bir gradiyent uygulanmasıyla, ilgilenilen lipitlerin açıkça ayrıştığı görülmüştür.Geliştirilen bu metot, kontrol (DBA/2J), yüksek yağ içeriğine sahip Berlin lipit inbred (BFMI) ve yüksek kas içeriğine sahip olan Berlin kas inbred (BMMI) fare modellerinin longissimus dorsi (LD) ve kuadriceps (Q) iskelet kas dokularına uygulanmıştır. n-Hekzan, isopropanol, metanol, asetik asit ve trietilaminden oluşan ikili bir gradyan akışı kullanılarak, obezite, insülin direnci ve kardiyovasküler hastalıklarında etkileri olduğu bilinen kolesteril ester (CO), trigliserit (TG), 1-oleoil-rak-gliserol (MG), kolesterol (C), fosfatidilkolin (PC) ve kardiyolipin (CLPN) lipitleri, bu metotla başarıyla ayrışmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, BFMI860, BFMI861 ve BMMI806 fare hatlarının obezite çalışmalarına uygun olduğu görülmüştür. Özellikle BFMI860 ve BFMI861 fare hatlarının sadece obezite çalışmaları için değil, kardiyovasküler hastalıklar ve metabolik sendromu çalışmalarında da model olabilecekleri anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Obesity becomes an epidemic health problem in developing and developed countries, which arises due to stable life style and increase in the consumption of high fat diets. Obesity is generally accompanied with various clinical disorders, such as insulin resistance, type II diabetes, hypertension, dyslipidemia and cardiovascular diseases.This study aims to characterize and quantify different lipid classes in longissimus dorsi (LD) and quadriceps (Q) skeletal muscles of control (DBA/2J), obese Berlin fat mouse inbred (BFMI) and Berlin muscle mouse inbred (BMMI) lines, which display high fat and high muscle content, respectively. These mouse lines were special due to their phenotypes, especially BFMI lines, which displayed spontaneous and strong obesity. These lines, more specifically BFMI860 and BFMI861, were also special due to their possibility of being an animal model of cardiovascular diseases and metabolic syndrome, since they also displayed insulin resistance. For separation, identification and quantification of various lipids of these lines, a novel method was developed which gives better separation of main lipid classes via using high performance liquid chromatography (HPLC) coupled to an evaporative light scattering detector (ELSD). Addition of triethylamine (TEA) to the solvents being used, and altering the parameters of HPLC and ELSD instruments, and also the gradient elution, provided a better separation with an enhanced resolution.This method has been applied to the lipid extracts obtained from longissimus dorsi (LD) and quadriceps (Q) skeletal muscles of control (DBA/2J), obese Berlin fat mouse inbred (BFMI) and Berlin muscle mouse inbred (BMMI). In this method, a binary gradient elution composed of n-Hexane, isopropanol, methanol, acetic acid and triethylamine was applied to the samples. All interested lipid classes, namely triglyceride (TG), cholesteryl ester (CO), cholesterol (C), 1-oleoyl-rac-glycerol (MG), phosphatidylcholine (PC) and cardiolipin (CLPN), all of which have been known to have a role in obesity, insulin resistance, and cardiovascular diseases, were separated, identified and quantified via this novel method. According to the results, among BFMI lines, BFMI860 and BFMI861 lines and BMMI806, among BMMI lines, are worth to study obesity. Especially, the former ones may also become animal models for cardiovascular diseases and metabolic syndrome.