Ana üretim planlamasına doğrusal programlama yaklaşımı ve bir uygulama
  1. Tez No: 15843
  2. Yazar: HAKAN KAGNICIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Şirketler gelişen teknolojiye uyum sağlayabilmek için kendi bünyelerinde bir takım değişiklikler yapmak zorundadır. Bu uyumun sağlanmasında en önemli faktör üretim planlaması ve kontrolüdür. Üretim planlaması ve kontrolünün önemli elemanlarından biri, ana üretim planlamasıdır. Ana üretim planlaması, belirli bir dönem içinde ürünlerden ne kadar üretileceğini, stok düzeyini, sistemin hangi elemanlarının işler olacağını bulmaya yöneliktir. Doğrusal programlama yaklaşımıyla ana üretim planlamasının bu sorularına cevap bulunmaya çalışılmış ve kurulan bu model bir şirkette uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In order to adjust to the technological advances, the firms have to make significant changes in their structures. The key factor to make these changes is production planning and confrol. One of the major elements of production planning and confrol is aggregate production planning. Aggregate production planning is concerned with how much to be produced, inventory level in a certain period and finding active elements of the system. In this study, employing the linear programming technics, we fry to find answers to the problems of aggregate production planning and the established model is applied to the firm.