Ofloxacin'in polarografisi konusunda bir çalışma
  1. Tez No: 15846
  2. Yazar: PINAR BENLİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUZAFFER TUNÇEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 34
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, doğru akım tarzı kullanılarak katodik yön de taramalı, DME yüzeyindeki indirgenmesini temel alan, oflox- acinin polarograf isi tanıtılmaktadır. Ofloxacinin polarogra- fisi ve eğri morfolojisi 0.2 M KCL ve asetat veya fosfat tam ponlarından oluşan taşıyıcı elektrolit içerisinde geniş bir pH aralığında incelendi. Düşük pH larda iki basamaklı polarog- ramlar belirdi. Birinci ve ikinci dalgaların sınır akımları asitligin değişimi ile büyük ölçüde değişti. Daha sonra, pH ın artmasına bağlı olarak birinci dalga kayboldu. 20 veya 40 mV.cm-1 luk kayıtlarda ve pH 6 da ıyı beliren polarogramlar elde edildi. Polarograf ik akımları etkileyen faktörlerin ço ğunlukla difüzyonal fakat bir ölçüye kadar adsorpsiyonun var olduğu bulunmuştur. Bundan başka, elektrokapiler eğrinin de ğerlendirilmesine göre yüzey gerilimin değiştiği ve indirgenme reaksiyonunun yarı tersinir olduğu saptanmıştır. Derişime kar şı sınır akımı ilişkisi I-lim. (uA) =0. 00125 + 861 C(M) eşitliğine sahip doğrudur. Sonuç olarak ofloxacinin miktar tayini öneri len yöntemle belirlenen koşullarda büyük bir duyarlıkla gerçek leştirilebilir. Anahtar kelimeler :Polarograf ik tayin, Ofloxacin, Polarografik davranışlar, Farmasötik uygulamalar, Miktar tayini
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the polarography of ofloxacin is described based on the reduction on the surface of DME scanning cathodic- ally using mode of direct current. The polarography and the morphology of the curves were investigated in a wide pH range in the supporting electrolyte consisting 0.2 M KC1 and acetate or phosphate buffers. At the low pH, two-step polarograms ap peared. The limiting currents of the first and second waves were remarkably changed with the variation of acidity. Then, the first wave diappeared due to the increase of pH. Well- defined polarograms were obtained around pH 6 and 20 or 40 mV. cm recordings. The factors affecting the polarographic cur rents were found to be mostly diffusional but adsorption exists to some extend. Besides, it was found that the surface tension has been slighly changed according to the evaluation of the electrocapillar curves and the reduction reaction has been- qua si-reversible. The relation of the limiting current against concentration was a straight line having I,. (uA) =0.00125+ 861 C(M) equation. As a result, the quantification of ofloxa cin can be achieved using the proposed method with a great sen sitivity in the defined conditions. Key words; Polarographic determination, Ofloxacin, Polarographic behaviour, Pharmaceutical application, Determination of ofloxacin.