European welfare states and European integration
Avrupa refah devletleri ve Avrupa entegrasyonu
- Tez No: 158488
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇİĞDEM NAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Avrupa Birliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
oz Refah devleti Avrupa ülkelerinin belirleyici unsurlarından biridir. Kökenleri 19.yy'ın sonlarına dek uzanan Avrupa refah devletleri, 20.yy'ın ilk yansı boyunca gelişimlerini sürdürmüş ve yüzyıl ortalarına gelindiğinde refah devleti modern formuna kavuşmuştur. İkinci Dünya Savaşı sonrası dönem, günümüzde bir çok toplumun imrendiği bir gelişmişlik seviyesine ulaşan Avrupa refah devletlerinin altın çağma tanıklık etmiştir. Refah devletinin sürdürülebilirliği konusundaki iyimserlik 1970'lerdeki küresel ekonomik kriz ile sarsılmıştır. Avrupa refah devletleri küresel ekonomik kriz sonucu sosyal harcamalarım kısmak zorunda kalmışlardır. Refah devleti 1970 'ler boyunca bir çok kesim tarafından eleştirilmiş ve Avrupa refah devletleri hem içsel hem de dışsal etmenlerle sınırlandırılmışlardır. İçsel faktörler yaşlanan nüfus, düşük ekonomik büyüme oranlan, işgücü piyasası yapısında ve refah devletine karşı tutumlarda yaşanan değişikliklerdir. Avrupa ülkelerindeki refah devleti yapılarına tehdit oluşturan dışsal faktörler ise Avrupa entegrasyon süreci ve küreselleşmedir. Tezin amacı Avrupa refah devletlerinin günümüzde içinde bulundukları durumu, 1970'lerden itibaren yaşadıkları sorunlar bağlanımda incelemektir. Avrupa refah devletlerinin krize karşı tutumlar ve Avrupa entegrasyon sürecinin Avrupa refah devletlerine olan etkileri tezde incelenen temel noktalardır. Avrupa entegrasyon sürecinin Avrupa refah devletlerinin temellerini sarsıp sarsmadığı hususuna özel önem atfedilmiştir. Yapılan çalışma içsel ve dışsal sınırlamalarla karşılaşan Avrupa refah devletlerinin kriz dönemini atlattıklarım göstermektedir. Buna ek olarak, Avrupa entegrasyon süreci ve küreselleşme Avrupa refah devletlerinin yıkılmasına yol açmamıştır. Ancak, Avrupa refah devletlerinin içinde varolmak zorunda oldukları çok katmanlı sistemi belirlemişlerdir. vııı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The welfare state is a defining feature of European countries. European welfare states originated in the late 19 century and developed throughout the first half of the 20 century. The welfare state attained its modern form by mid-20 century. Post- WWII era witnessed the golden age of European welfare states, which acquired a level of sophistication enviable for the rest of the world. The optimism on the sustainability of the welfare state was challenged by the global economic crisis of the 1970s. European welfare states were obliged to curb down social expenditure as a result of the general economic downturn. The welfare state received criticism from all fronts after the 1970s and European welfare states were constrained by both internal and external factors. Internal factors that worked against the sustainability of European welfare states were ageing, lower economic growth rates, shifting labour market structures and attitudes towards the welfare state. External factors that challenged the welfare state structures in European countries were the European integration process and globalization. The aim of this thesis is to assess the current predicament of European welfare states within the context of the problems they have been subject to after the 1970s. The response of European welfare states to the crisis and the impact of the European integration process on European welfare states are significant themes in this assessment. The question of whether European welfare states are undermined by the European integration process is given particular consideration. The overall analysis has yielded the conclusion that European welfare states, challenged by both internal and external constraints, have survived the crisis. In addition, European integration and globalization have not caused a dismantling of European welfare states. Nevertheless, these factors have determined the multi-tiered framework within which European welfare states are compelled to operate. vıı