A.B.'ye entegrasyon sürecinde girşimcilik ve Türk teşvik mevzuatı açısından değerlendirilmesi
Entrepreneurship in the European Union integration process and it's evaluation as to Turkish encouragement regulations
- Tez No: 172968
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HALUK EGELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
ÖZET Günümüz ekonomik bütünleşmelerinin en gelişmiş örneklerinden biri olan Avrupa Birliğinin kuruluşu ile hem Avrupa ekonomisinde hem de Avrupa Birliği'ne girme çabasında olan Türkiye ekonomisinde çok önemli değişiklikler oluşmuştur. Avrupa Birliği Bütünleşmesi ile Avrupa'da yaşayan Girişimciler kendi ülkelerinin dışında Avrupa Birliği Üye ülkelerinde de daha rahat faaliyette bulunma imkanına kavuşmuşlardır. Girişimcilik; yaşanılan çevre içerisinde ortaya çıkan fırsatları sezme, o sezgilerden yola çıkarak projeler oluşturma, projeleri yaşama taşıma ve zenginlik üreterek insan yaşamını kolaylaştırma becerisine sahip olmak şeklinde tanımlanabilir, Bu doğrultuda Girişimci özellikleri içersinde en önemli özellik olarak girişimcinin içinde bulunduğu ekonomik çevre koşulları, başka bir deyişle Girişimde bulunduğu Ülkenin Vergi Kanunları önem kazanmaktadır. Vergi Kanunlarında yer alan Teşviklerin varlığı ve bu teşviklerin niteliği girişimcinin faaliyette bulunması için önemli bir etken olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmada, Girişimciliğin Avrupa Birliği ile Türk Teşvik Mevzuatı açısından değerlendirmesi vurgulanmıştır. Bu amaçla, ilk bölümde Girişimcilik Kavramı genel olarak incelendikten sonra Avrupa Birliği ve Türkiye'de Girişimciliğin genel boyutları ele alınmıştır, ikici bölümde ise Türk Teşvik Mevzuatı ve Avrupa Birliği Teşvik Mevzuatı ayrı ayrı incelenmiş ve karşılaştırması yapılmış Girişimcilere Teşvik yönünden sağlanan olanaklar ele alınmıştır. Son bölümde ise Gerek Avrupa Birliği gerekse Türkiye için girişimcilik ve teşvik karşılaştırması yapılıp, öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT By the creation of European Union (EU), which is one of the most advanced recent economic integrations, there is seen important developments in both EU economy and the Turkey's economy which is in an endeavor to integrate with EU economy. The integration seen in EU, let entrepreneurs of member states to make invesments easily in EU countries as well as in their home. Entrepreneurship can be defdined as to grasp the opportunities of entrepreneurs' live span, to make projects in line with these conditions, and to have the qualification of make people's life more easy via creating welfare. In that respect, it can be said that the most important factor that affects the entrepreneurship is the economic environment of the relevant country in general 'in which entrepreneurs maintain their activities, and tax laws of the country in particular. The existence of subsidies in that laws and the features of these subsidies are important denominators that affect invesment decisions of entrepreneurs. In this study, the evaluation of entrepreneurship in both EU and Turkish legislation on subsidies is made. On this aim, in the first part of the study; the notion of“entrepreneurship”is shortly evaluated, and then general dimensions of entrepreneurship in both EU and Turkey is settled down. In the second part of study legislation on subsidies in both EU and Turkey are evaluated and opportunities settled for entrepreneurs in terms of subsidies are searched. Finally in the last part of the study, Both EU and Turkey are compared enterpreneurs and encouragement and giving a proposal. VI