Yaşlanma sorununun Avrupa bütünleşmesine yapı ve süreç açısından etkileri
Effects of ageing problem on structure and process of the European integration
  1. Tez No: 218295
  2. Yazar: İSMAİL ILGAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYKUT ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği ve Uluslararası Ekonomik İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bütün medeniyetler yükselir ve düşer. Batı medeniyetinin bir istisna olması için hiçbir sağlam neden yoktur. Batılı ulusların büyük medeniyeti bir zamanlar, ?laissez-faire? kapitalizmiyle kişiselleşen, bireycilik üzerine yükselmiş ve şanının zirvesine refah devleti uzlaşısıyla erişmiştir. Batının zaferi ve refah devleti ile kapitalizm arasıdaki uzlaşı uluslar arasında ?uluslarüstü? bir bütünleşme yaratılarak güçlendirilmiş ve kurtarılmıştır. Fakat günümüzde, tüm bu olgular arasındaki sibernetik (ve destekleyici) ilişkiler sallantıda gibi görünmektedir. Sosyal yapının yaşlanma karşısında olduğu gibi, refah devleti de küreselleşme karşısında dağılmaktadır. Bir zamanlar bu olgular arasındaki olumlu sibernetik ilişkiyle desteklenen bütünleşme de, bu olumsuz gelişmelerden etkilenmektedir. Bu tez bu olgular arasındaki ilişkileri ve Avrupa'nın ayrışması üzerindeki etkilerini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Anahtar Kelimeler 1. Avrupa Birliği 2. Refah Devleti 3. Küreselleşme 4. Yaşlanma 5. Avrupa'nın Ayrışması
Özet (Çeviri)
Every civilization rises and falls. There is no solid ground for Western civilization to be an exception. Once the great civilization of Western nations rose upon individualism, epitomized by ?laissez-faire? capitalism, and reached its summit of glory by welfare state consensus. Victory of West and consensus between welfare state and capitalism has been consolidated and saved by creating a ?supranational? integration between states. But today, the cybernetic (and supporting) relations between all these phenomena seem like faltering. Welfare capitalism is crumbling against globalization, as social structure did against ageing. Integration, once promoted by the affirmative cybernetic relations between those, is experiencing negative effects because of these developments. This thesis is aimed to expose the relations between those phenomena and their affect on European disintegration. Keywords 1. European Union 2. Welfare State 3. Globalization 4. Ageing 5. Disintegration of Europe