A comparative study to show resemblances in gender policies of the EU member states that derive from acquis communautaire obligations and to reflect their differences which arise from diversified political and socio-economic conditions
Avrupa Birliği üyesi devletlerin toplumsal cinsiyet politikalarındaki AB müktesebatı kaynaklı benzerlikleri ve farklı siyasi ve sosyo-ekonomik yapılardan kaynaklanan farklılıkları gösteren karşılaştırmalı bir çalışma
- Tez No: 312644
- Danışmanlar: PROF. DR. ESRA ÇAYHAN, PROF. DR. WOLFGANG VOEGELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Ulusal devlette piyasa politikaları ve sosyal politikalar eşit anayasal seviyede rekabet halindedir. Fakat Avrupa entegrasyon süreci, Avrupa Birliği üyesi devletlerdeki bu rekabette bir asimetri yaratmıştır: Ulus devletlerin pazar politikaları giderek avrupalılaştırılırken, sosyal koruma ve eşitlik politikaları ulusal mevzuat seviyesinde bırakılmıştır bu sebeple sosyal politikaların gelişimi, AB üye devletlerinin farklı sosyal yapı ve refah sistemleri nedeniyle siyasi olarak aksamıştır. Tüm AB üyesi devletlerde soruna yol açan bir kavram olarak `Toplumsal cinsiyet eşitliği', zamanla Avrupa hukuku seviyesinde ilgilenilen bir problem haline gelmiştir. Böylece `Toplumsal cinsiyet eşitliği', Avrupa Birliği Müktesebatının vazgeçilmez bir unsuru ve Avrupa değerlerinden bir parçası haline gelmiştir. Fakat yine de AB üye devletlerinin birbirinden farklı sosyoekonomik ve siyasi yapılanmaları, AB Hukukunun uygulanması zorunlu politikalarına karşı farklı yaklaşımların türetilmesine sebep olabilir. Bu bağlamda bu çalışma, AB üye devletlerinin farklı yapılanmalarının AB `Toplumsal cinsiyet eşitliği' politikalarının uygulanmasında ne gibi farklılıklara yol açtığını; AB mevzuatının son üye devletlerde avrupalılaştırılan `Toplumsal cinsiyet eşitliği' politikaları yaratırken, eski üye devletlerin bazılarında nasıl aynı kalırken bazılarında neden ilerleme kat ettiği incelemiştir.
Özet (Çeviri)
In a regular nation state, market policies and social policies are always in a political competition at the very same constitutional level. However in Europe, European integration created a fundamental asymmetry between policies promoting market efficiencies and those promoting social protection and equality, i.e. social policies remained at national level while market policies are progressively europeanised therefore, social policies are politically hindered by the diversity of national welfare traditions and society structures. As a predicament that causes problems for all EU Member States, `gender inequality? had become a problem at European level. Thus, `Gender Equality? has become an indispensable element of the Acquis Communautaire and a key aspect of embraced European values. Yet, diversified socio-economic and political structures of the Member States can cause reproduction of different approaches and/or implementations of obligatory EU policies. In this sense, this study examines the ways that these varied structures of the Member States affect the implementation of gender equality obligations derived from the EU law; and tries to uncover the reasons why national gender equality frameworks among some member states stand still and why they advance in others, whereas the same obligatory EU policies create `Europeanised gender policies? at national level in the most recent Member States.