Intention to develop e-commerce in Turkish tourism sector
Türk turizm sektöründe elektronik ticareti geliştirme eğilimi
- Tez No: 158521
- Danışmanlar: PROF. DR. YONCA KARAPAZAR ASLANBAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
İsim ve Soyadı Anabilim Dalı Programı Tez Danışmam Tez Türü ve Tarihi Anahtar Kelimeler GENEL BİLGİLER Mehmet Emek İşletme İngilizce İşletme Prof.Dr. Yonca Karapazar Aslanbay Doktora- Mart 2005 Seyahat Acentası, Elektronik Ticaret, Turizm ÖZET TÜRK TURİZM SEKTÖRÜNDE ELEKTRONİK TİCARETİ GELİŞTİRME EĞİLİMİ Bu çalışmanın amacı; Türk Turizm Sistemi'nde önemli yeri olan seyahat acentalarının günümüz dünyasındaki gelişmelere, özellikle de teknolojik anlamda yapılan yeniliklere ve buna bağlı olarak elektronik ticarete ne derece yatkın olduklarını ve hangi derecede elektronik ticaret yapmak istediklerini ortaya çıkarmaktır. Turizm sektörü ekonomimize her yıl artan ölçüde gelir getirmektedir. Bu endüstri içerisinde bulunan ve aracı konumundaki yerleri ile son tüketiciye, şirketlere ürün ve hizmetleri satan bu işletmeler ve yöneticilerinin yapılan bu araştırma ile ölçümlenmiş, sonuçlan daha verimli bir sektör oluşturmak amacı ile listelenmiştir. Çalışmanın konusu olarak seçilen A grubu seyahat acentalar sektör içerisinde her türlü turizm hizmetini sunabilmekte, dolayısıyla bu tip acentalarda yapılan yenilikler, gelişmeler diğerleri tarafından da benimsenmektedir. Dolayısıyla çalışmanın sonuçlan diğer grup acentalar için de yararlı bir bilgi olarak kullanılabilir. Araştırma göstermiştir ki ufak acentaların bir web sayfası edinme eğilimi vardır fakat yöneticileri henüz işlerini elektronik ticaret ortamında yapmaya hazır değillerdir. Özellikle tüketiciler geleneksel metodlan kullanarak seyahat acentasının sunduğu ürün ve hizmetleri talep etmektedirler. Ayrıca, seyahat sektöründeki son elektronik ticaret teknikleri Türk Seyahat Sektörüne henüz tam olarak entegre edilememiştir.
Özet (Çeviri)
Name and Surname Field Programme Supervisor Degree Awarded and Date Keywords GENERAL KNOWLEDGE Mehmet Emek Business Administration Business Administration Prof.Dr. Yonca Karapazar Aslanbay Ph.D.- March 2005 Travel Agency, E-commerce, Tourism ABSTRACT INTENTION TO DEVELOP E-COMMERCE IN TURKISH TOURISM SECTOR The main objective of this study is to identify the implimentation of e-commerce among Turkish Travel Agencies, and in what degree they are intend to develop e-commerce in the industry. Through the study the intermedieries of the sector, in Turkey are investigated. The managers of the travel agencies are very important people for implementing new ideas, characteristics of these people measured and the findings are listed for further studies. The main target of this study is A grup travel agencies, they can offer all kind of travel services to the indivudual or business consumer. The innovations applied by these agencies can be implemented by the other type of agencies, so the results will be useful for the rest of the travel agencies in Turkey. This study found that smaller agencies has established a web site but the managers are not ready for implementing e-commerce in their agencies. Specially consumers are still using the traditional methods for selecting the travel product from the agency. In addition, the latest e-commerce techniques in travel sector are not very well integrated to the Turkish Travel Sector yet. II