Hanehalkı tüketim harcamalarının yapısal analizi Konya ili örneği 1994/2003
The structural analysis of the household expenditure the sample of Konya province 1994/2003
- Tez No: 158539
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET GÖKÇEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 290
Özet
oz Tüketim biyolojik varlık olan insanın vazgeçilmez bir parçasıdır. İnsan doğumundan son anına kadar değişik ölçüde ve nitelikte mal ve hizmet tüketir. Tükettiği bu mal ve hizmetlerde bir yandan kendisinin refahını ve mutluluğunu belirlerken diğer yandan toplulaştırılmış tüketim verileri biçiminde diğer birçok sektöre, kuruma, büyüklüğe ve politikalara yön verir. Tüketim harcamaları değişik ülke ekonomilerinin gayri safi mili hasılalarının büyük bir bölümünü kapsaması dolayısıyla yatırımdan üretime, büyümeye kadar bir çok göstergeye ışık tutar. Bunun yanında enflasyon sepetinin tespitinden, bölgeler arası gelir tüketim dengesizliklerine, yoksulluk düzeylerinin belirlenmesinden spesifik ürün harcama araştırmalarına kadar değişik boyuttaki sonuçlara da tüketim harcama araştırma sonuçlarıyla ulaşılır. Bu yüzden tüketici birimlerinin hareketleri yakından izlenir. Değişik amaçlara yönelik yapılan tüketim araştırmalarının bir boyutu da bir ilin veya bölgenin sosyo ekonomik bakımdan durumunu göstermesidir. Buradan hareketle daha önce genel boyutta ele alınmamış Konya ili merkezinde yaşayan hane halklarına ait tüketim davranışlarının analizine karar verilmiş ve ayrıntılı sonuçlara ulaşılmaya çalışılmıştır. ABSTRACT Consumption is an inescapable part of the human as a biological being. He has consumed various goods and services during his life. On the one hand, these goods and services determine human's happiness and prosperity, it shapes and leads as aggregated consumption data social intstitutes like goverment, establishments and companies. Therefore, consumer unit's behaviour either formed by individuals or by household has been closely examined. Consumer expenditure as the biggest part of GNP (Gross National Product) has shed on light from investmen, production, employment to growth. Because of the fact that result of consumer expenditure research provide some important information on inflation pattern, income-consumption imbalance among the regions, level of the poverty, consumer expenditure as a unavoidable part of the economy life has been so important for individuals and policy makers. One of the dimensions of consumer research is showing the social and economic conditions of one province or region. Besides, it has given some information all around the country. On the ground of this explanation, in our study we try to reach some detailed results of consumer research on household in Konya province which is not examined in this scale before.
Özet (Çeviri)