Çalışma hayatında esneklik ve Türkiye uygulaması
Flexibility in working life and practice in Turkey
  1. Tez No: 158566
  2. Yazar: NİLÜFER KICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEN KUTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
öz Çalışma hayatında esneklik ve Türkiye uygulamasının incelendiği bu çalışma, esneklik kavramının ortaya çıkışı, nedenleri, Türk iş yasasında esneklik ile ilgili düzenlemeleri ve Türkiye'de uzakta/uzaktan çalışma uygulamasını içermektedir. Çalışmada, esneklik uygulamalarının çalışanlar üzerindeki etkileri, uygulamanın ne düzeyde gerçekleştirildiği incelenmiştir. Tezin hazırlanmasında, konu ile ilgili yayınlardan yararlanılmış, sendika uzmanları ile görüşmeler yapılmış, uygulama araştırması için köşe yazarları ile anket çalışması yapılmış ve yüzyüze mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Toplam üç bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümü, esneklik kavramı, nedenleri ve türlerini içermektedir. İkinci bölümde, Türk iş yasasında esneklik ile ilgili yapılmış düzenlemeler incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise, esnek çalışma biçimlerinden olan uzakta/uzaktan çalışma ile ilgili olarak, Türkiye'deki tüm ulusal gazetelerdeki köşe yazarları üzerinde gerçekleştirilen“Köşe Yazarları Üzerinde Uzakta/Uzaktan Çalışma Alan Araştırması”adlı anket çalışmasının sonuçlan incelenmiş ve değerlendirilmiştir. ABSTRACT This study that researches flexibility in working life and flexibility practices in Turkey, includes reasons of flexibility, articles about flexibility in Turkish labour law and practice of remote working/ working at a distance in Turkey. While this study was being prepared, I used all sorts of sources about flexibility and interviewed with the specialists of labour union. I interviewed and took a poll with writers in newpapers. This study has three section. First section includes the defination of flexibility, reasons of flexibility and kinds of flexibility. Second section includes articles about flexibility in Turkish labour law. And the last section includes practice of remote working/ working at a distance in Turkey and results of the poll. in
Özet (Çeviri)