The Decomposition of the Western ideal in selected works of Joseph Conrad
Joseph Conrad'ın seçilen eserlerinde Batı idealinin çürütülmesi
  1. Tez No: 158569
  2. Yazar: ALPER METİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT SEÇKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tezin amacı Joseph Conrad'ın seçilen eserlerinde bir araya geldiğinde“Batı İdeali”diye tanımlanabilecek medeniyet, demokrasi, emperyalizm ve materyalizm gibi düşünsel ve yapısal bazı temel değerlerin ele almışı ve yeniden anlamlandırılıp çürütülmesini incelemektir, Batı ideali, gerek Avrupa ülkelerinde gerekse dünyanın dört bir yanındaki kolonileştirilmiş ülkelerde uygulanan ekonomik ve düşünsel sömürünün bir paravanı olarak kullanılmış, temeldeki yabancılaşma ve yabanileşme saklanmaya çalışılmıştır. Seçilen eserler Batı Medeniyetinin sözü edilen gizli kalmış yönlerini açığa çıkarmakta, bazı terimleri yeniden tanımlamakta ve Batı İdealini çürütmektedir. Giriş Bölümünde“Batı İdeali”, Conrad'ın eleştiri anlayışı ve bireyin kirlenmedeki merkezi rolü genel hatlarıyla ele alınmaktadır. Birinci Bölümde Heart of Darkness incelenip, Batı Kültürünün 'Evrensel Deha' olarak tanımladığı Kurtz karakterinin temsil ettiği değerler altında yatan vahşileşmiş Kolonicilik ele alınmaktadır. İkinci Bölümde“An Outpost of Progress”adlı kısa hikayede medeniyetin beşiğinden alınıp Afrika'nın ortasına koyduğu iki sıradan karakter aracılığıyla Conrad 'ın Emperyal söylemi nasıl alaya aldığı ve sıradan Avrupalının içinde yaşadığı kültüre yabancılaşması sergilenmektedir. Üçüncü Bölümde Nostromo romanında Kapitalizmin daha olgunlaştığı, sınıfsal farkların öne çıktığı, politik oyunların oynandığı bir devlet ve yabancılaşmış, yabanileşmiş, inançsızlaşmış insanlar konu edilip, yine Batı Medeniyetine göndermeler yapılmaktadır. Sonuç Bölümünde, Conrad'm eleştiri anlayışı ve“Batı İdeali'nin”çürütülmesi üzerine genel bir değerlendirme yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine the consideration, re-evaluation and decomposition of some basic intellectual and structural values like civilisation, democracy, imperialism and materialism that can be defined together as“the Western Ideal”, in selected works of Joseph Conrad.“The Western Ideal”had been used as a disguise for the economic and intellectual exploitation in the European and colonised countries all over the world, to hide the alienation and dehumanisation below. The selected texts bring the mentioned hidden aspects into the open, redefine some terminology and deconstruct“the Western Ideal”. In the Introduction“the Western Ideal”, Conrad's criticism, and the individual's central role in the corruption are handled in general terms. In Chapter 1, Heart of Darkness is examined. Colonialism and the character of Kurtz, who is 'the Universal Genius' of the Western Culture, are studied in this Chapter to expose the false values they represent. In Chapter 2, Conrad's mocking of the Imperial legend and the alienation of the ordinary European to his own culture are exposed in the short story of“An Outpost of Progress”through the two ordinary characters taken from the cradle of the civilisation and put in the middle of Africa. In Chapter 3, the novel ofNostromo is studied with its understanding of state, maturing form of Capitalism where the class discrimination is open and political tricks take place, and with its alienated, dehumanised, unbelieving people by giving references to the Western Civilisation. Finally, the conclusion provides a general evaluation on Conrad's criticism and the decomposition of“the Western Ideal”.