Role of small businesses on poverty alleviation in developing countries
Gelişmekte olan ülkelerde küçük işletmelerin yoksulluğun azaltılmasındaki rolü
  1. Tez No: 578345
  2. Yazar: TAWFIQ IBRAHIM QARUSH
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. UĞUR YOZGAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma, küçük işletmelerin gelişmekte olan ülkelerdeki yoksulluğu azaltmada oynadığı hayati rolü araştırdı. Gelişmekte olan ülkelerde küçük işletmelerin ekonomik gelişme oranı üzerindeki etkilerini değerlendirmek, küçük işletmelerin performansı ile yoksulluğun gelişmekte olan ülkelerdeki yoksulluk arasındaki bağlantıyı incelemek ve küçük işletmelerin gelişmesini ve sorunsuz şekilde çalışmasını engelleyen zorlukları değerlendirmek; gelişmekte olan ülkelerde. Belirlenen hedeflere ulaşmada, çalışma nitel bir araştırma tasarımını benimsemiştir. Nitel araştırma tasarımı meta-analiz, temelli teori ve vaka çalışması ile desteklenmiştir. Tanımlanan sayısız makaleden, ana makalelerdeki bulguları karşılaştırmayı ve karşılaştırmayı amaçlayan ek makalelerle birlikte 14 ana makale kullanılmıştır. İkincil veri ve bilgiyi toplamak için ikincil araştırmalar kullanılmıştır. Veri ve bilgilerden, sözlü analiz ile birlikte içerik analizi, verileri anlamada büyük ölçüde yardımcı olmuştur. Veri analizinden elde edilen sonuçlar veya bulgular tablolar halinde sunulmuş ve anlatıma dayalı olarak tartışılmıştır. Bulgular açısından araştırma, küçük işletmelerin ekonomik büyümeye ve kalkınmaya çok fazla katkıda bulunmadığını düşünen bilginlerin olmasına rağmen, gözden geçirilen çalışmaların çoğunun küçük işletmelerin ekonomik büyüme ve gelişmeye yol açtığını göstermiştir. Buna ek olarak, yapılan çalışma, küçük işletmelerin, iş yaratma, gelir seviyelerindeki artış ve yoksulluk seviyelerinin azaltılmasında önemli olan vergilendirme yoluyla devlete ek gelir sağlanması gibi bir takım avantajlardan sorumlu olduğunu inceleyen çalışmalardan ortaya çıkmıştır. Bulgulara dayanarak, gelişmekte olan ülkelerdeki küçük işletmelerin gelişimini ve sorunsuz şekilde çalışmasını engelleyen temel zorluklar arasında küçük işletmelerin ağırlıklı olarak gençlerin yanı sıra düşük eğitim seviyesine sahip kadın operatörlerin egemen olduğu yer almaktadır. krediye yetersiz erişim, kendi kendini finanse eden, hükümet çabalarının eksikliği, yönetsel becerilerin eksikliği, finans, inovasyon, politik ve dini yönler, sosyal ve kültürel yönler, altyapı tesisleri ve elverişsiz iş ortamları. Küçük işletmelerin rolü göz önüne alındığında, bu çalışma hükümetlerin ve diğer paydaşların küçük işletmelerin büyümesini ve gelişmesini teşvik edecek yeterli strateji ve politikalarda bulunmasını önermektedir.
Özet (Çeviri)
The present study investigated the vital role played by small businesses in alleviating poverty in developing countries. The specific objectives included assessing the impact of small businesses on the rate of economic development in developing countries, examining the link between small businesses performance and the prevalence of poverty in developing countries, and evaluating the challenges that hinder the development and smooth running of small businesses in developing countries. In achieving the set objectives, the study adopted a qualitative research design. The qualitative research design was supported by meta-analysis, grounded theory, and case study. Of the numerous articles identified, 14 main articles were used with additional more articles that aimed at comparing and contrasting the findings from the main articles. Secondary research was used to gather secondary data and information. From the data and information, content analysis in conjunction with verbatim analysis assisted a great deal in making sense of the data. Results or findings from the data analysis were presented in tables and discussed based on narration. In terms of findings, the study established that whereas there are scholars who believe that small businesses do not contribute much to economic growth and development, majority of the reviewed studies indicated that small businesses result into economic growth and development. In addition, the study found out from reviewed studies that small businesses are responsible for a number of advantages including job creation, increase in income levels, and provision of additional revenue to the government through taxation, which are important in alleviating poverty levels. Based on the findings, the main challenges that hinder development and smooth operations of small businesses in developing countries include small business being dominated mainly by the youths as well as female operators that have low educational levels. poor access to credit, self-financed, lack of government effort, lack of managerial skills, finance, innovation, political and religious aspects, social and cultural aspects, infrastructural facilities, and unfavorable business environments. Considering the role of small business, this study recommends that governments and other stakeholders should engage in adequate strategies and policies that would promote growth and development of small businesses