Türkiye'de akademik tıp kütüphanelerinde kullanılan elektronik kaynakların analizi
Analysis of electronic resources that used in academic medical libraries in Turkey
- Tez No: 158572
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MESUT YALVAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 478
Özet
Bu araştırmada, tıp kütüphanelerinin tanımı ve tarihçesi, akademik tıp kütüphanelerinde kullanılan elektronik kaynak türleri ve tanımları yer almaktadır. Araştırma doğrultusunda Türkiye'de tıp fakültesi bulunan üniversitelerin kütüphanelerine anket çalışması uygulanmıştır. Bu anket çalışması ile kütüphanelerde kullanılan elektronik kaynakların türleri, kütüphanelerin personel yapısı, basılı yayın durumu, hangi elektronik kaynakların tercih edildiği, bu kaynakların tercih edilmesinde hangi özelliklere önem verildiği konularında veri alınmıştır. Bu veriler sonucunda ortaya çıkan tablo değerlendirilerek çıkarımlarda bulunulmuştur. Bu ilk anketten bir yıl sonra ikinci bir anket çalışması ile ortaya çıkan ikinci bulgular karşılaştırma yöntemi ile değerlendirilmiş ve bir yıl içindeki değişim ile ilgili çıkarımlarda da bulunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research is composed of, the history and the definitions of medical libraries as well as the variations and the definitions of the electronic resources that used in academic medical libraries. Regarding the research a survey has been applied to the libriaries which belong to the medical faculties throughout the country's state and private universities. In this survey under the following headlines data is obtained; variations of e-resources that used, library staffs background, published document's status, which e-resources mostly preferred and which qualifications of e-resources mostly stressed in making the preferance. After having the survey results, the outcome of the survey has been evaluated and inferences drawn. Following the first survey one year later second successive survey has been applied, recent results of the second survey has been comparetively evaluated and additional inferences drawn regarding the changes occured within one year.