Yeni ekonomi ve internet
New economy and the internet
  1. Tez No: 158581
  2. Yazar: MELİSA ÇAVUŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİTHAT ZEKİ DİNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
ÖZ Bilgi ve Telekomünikasyon teknolojilerindeki gelişmelere bağlı olarak ekonomik yapıdaki dönüşümler ekonomilerin sanayi ekonomisinden farklı bir yapıya dönüştüğünü göstermektedir. Yeni ekonomi mevcut ekonomi teorilerinin gözden geçirilmesini zorunlu kılmaktadır. Çünkü yeni ekonomide mevcut ekonomik ilişkiler gerek biçimsel gerekse içerik yönünden değişime uğramaktadır. Zaman ve mekan farklılıkları ortadan kalkarken, verimlilik ve etkinlik artışları da beraberinde gelmektedir. Dolayısıyla yeni ekonomi, mikro ve makro ekonomi teorilerinin tekrar gözden geçirilmesini zorunlu kılmaktadır. İnternet ekonomisi özellikle son 20 yılda yaşanan hızlı değişimin sonucudur. İnternet ekonomisinin anlaşılabilmesi için öncelikle bu değişimin incelenmesi gerekmektedir. Bilişim teknolojilerinin gelişimindeki hız“yeni ekonomi”kavramını ortaya çıkartmıştır. Ancak, yeni ekonominin ingilizce karşılığının“new economics”değil;“new economy”olması ekonomi biliminin kurallarının değil; yöntem, süreç ve iş stratejilerinin değişmesinden kaynaklanmaktadır. Sonuç olarak değişimin getirdiklerini anlayabilmek ve geleceğe hazırlanabilmek için öncelikle neyin, nasıl değiştiği konusunun netleştirilmesi gerekmektedir. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT As a result of the developments in ICT, the economies realise a structural change from economies of scale to something different. It means that the new economy necessitates the review of the traditional economic theories. This is because the traditional economic relations have been changing with the emergence of the new economy in terms of both forms and content. As the temporal and locational differences in place and time scales evaporate, productivity and efficiency increase. The aim of the present studies is to identify what developments in both micro and macro economies are witnessed with the emergence of the new economy. Internet economics is the product of some developments that occured during the past 20 years. These developments must be analysed to understand the Internet economics. High speed of the developments in the Information and Telecommunication Sector (ICT) is called as“new economy”. However, it must be stated that the term“new economy”instead of“new economics”means there exists no change in basic economics principles. Although, there is a rapid change in businesses; not only in business methodology, but also in business strategy. In conclusion, to understand what the change has brought and to get ready for the future, it's strongly recommended to analyse what is“new”. V