Türkiye'de siyasal partileşme, örgütlenme ve ideolojiler (1950-1960)
Political party process, association and ideologies in Turkey (1950-1960)
- Tez No: 158588
- Danışmanlar: Y.DOÇ. MEHMET ALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 407
Özet
oz Örgütlenme özgürlüğü ve çoğulculuk, siyasal demokrasinin temel unsurlarındandır. Tezimizde ele alınacak olan, çok partili siyasal hayata geçiş sürecinin, diğer bir deyişle çoğulculuğun, Türk siyasal hayatına girmesinin, Türkiye'deki örgütlenme davranışına etkileridir. Bir toplumda örgütlenme özgürlüğünün bulunduğu, o toplumun siyasi ve hukuki metinlerinde yer alabilir. Ancak söz konusu özgürlüğün, topluma ne dereceye kadar nüfuz ettiğini anlayabilmek; o toplumun örgütlenme faaliyetlerine bakmakla mümkün olmaktadır. Bu gerçekler doğrultusunda tezimizde, Türk siyasal hayatında çoğulculuk ilkesinin kabulü ile topluma ve siyasete ne dereceye kadar nüfuz ettiğini anlayabilmek için, söz konusu dönem içinde faaliyetlerini yürütmüş siyasal dernekler araştırılacaktır. Bu araştırmayı yaparken esas alınacak veriler, söz konusu derneklerin tüzük ve programlan, yayımladıkları bildiriler ile dönemin yazılı basını olacaktır. ABSTRACT Freedom of association and pluralism are the basic elements of political democracy. This thesis deals with the question of how the transformation from one party system into the multiple party system, in other words process of transition to pluralism, has affected the concept of association in Turkey. Freedom of association might be a part of a state's political and legal documents. However, we can understand how well rooted it is by looking into activities of association. In accordance with these data, in order to explain how the adoption of pluralism into Turkish politics and the notion of freedom of association have integrated into Turkey's social and political canvas, the active political organizations in this transformation period will be examined. This thesis will comprise the programs and regulations, launched proclamations of these aforementioned organizations and also press coverage of this period. m
Özet (Çeviri)