Elektronik tabanlı öğrenmenin işletmelerde kullanımı, etkinliği ve bir uygulama
Using electronic based learning in business enterprises, its effectiveness and an application
  1. Tez No: 158587
  2. Yazar: GAMZE DÜZDİKER KABA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNER ESEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 287
Özet
oz Bilgi Çağı olarak kabul edilen günümüzde, e-öğrenme sağladığı bir çok avantaj nedeniyle geleceğin öğrenme şekli olarak görülmektedir. Bu çalışmanın amacı, eğitim-öğretim kavramlarından başlayarak e-öğrenmeyi bir çok yönüyle incelenmesi ve e-öğrenci olarak adlandırabileceğimiz bu eğitimi alan kişilerin memnuniyetlerinin bir anketle araştırılması, bu anketlerin istatistiklik teknikler kullanılarak değerlendirilmesi ve sonuçların yorumlananarak e-öğrenme konusunda bir takım sonuçlara varılmasıdır. Tez beş ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm eğitim, öğretim, bilgi çağı, bilgi toplumu, bilişim teknolojileri, ikinci bölüm uzaktan eğitim, üçüncü bölüm e- dönüşüm ve e-öğrenme, dördüncü bölüm öğrenmenin ve e-öğrenmenin işletmeler için önemi, gerekliliği ve e-öğrenme sürecine geçiş olarak isimlendirilmiştir. Beşinci ve son bölüm ise uygulamanın yer aldığı bölümdür. Birinci bölümde eğitim, öğretim kavramları ele alınmış, hayatımızdaki yeri, önemi ve tarihsel gelişimi incelenmiştir. Ayrıca eğitim, öğretim ve öğrenmenin önemi ve gerekliliği vurgulanmıştır. Yetişkin eğitimi, yaşam boyu öğrenme, bilgi ve bilgi çağı kavramsal olarak açıklanmıştır. Ardından bilgi toplumu doğuşu, gelişimi ve temel özellikleri açısından irdelenmiş, Türkiye'nin bilgi toplumuna geçiş süreci değerlendirilmiştir. Son olarak, bilişim teknolojilerinin önemi ve eğitimsel açıdan gerekliliği, bilgisayar ve internetin doğuşu, gelişimi, Türkiye'de ki durumu ve bu teknolojilerin eğitimde kullanımı ele alınmıştır. İkinci bölümde, uzaktan eğitim ne olduğu, gerekliliği, tarihsel gelişimi, geleneksel eğitimden farklılıkları, etkin bir uzaktan eğitimin taşıması gereken özellikler açıklanmıştır. Ayrıca uzaktan eğitimin türleri isim olarak verilmiş ve tezin konusunu oluşturan e-öğrenmeyi kapsadığı için bilgisayar destekli eğitim üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde, e-dönüşüm ve e-öğrenmenin tanımları yapılarak, gereklilikleri vurgulanmıştır. Daha sonra, e-öğrenme tarihsel açıdan ve ortaya çıkardığı değişimler açısından incelenmiş, Türkiye'de ki durumu, avantajları, dezavantajları, türleri başlıkları altında birçok yönüyle değerlendirilmiştir. Takibinde, e-öğrenme e-öğrenci, içerik, uzman kişiler ve teknoloji olmak üzere dört ana bileşene ayrılarak farklı bir bakış açısıyla incelenmiştir. Son olarakta, e-öğrenmede standartların ne olduğu ve gerekliliği üzerinde durulmuştur. inDördüncü bölüme, bilginin ve bilişim teknolojilerinin işletmeler için önemi ve öğrenen organizasyon kavramları ayrıntılı bir şekilde açıklanarak başlanmıştır. Ardından e-öğrenmenin işletmeler için gerekliliği, avantajları ve dezavantajları ele alınmış, temel sunum unsurları hakkında kısaca bilgi verilmiştir. Daha sonra, işletmelerde eğitim gereksinimleri nedir? işletmenin e-öğrenmeye ihtiyacı var mı? İşletme e-öğrenmeye hazır mı? sorularının cevapları aranmıştır. e-Öğrenmeye geçişte öğretim planlamanın gerekliliği, başlıca öğretim planlama yöntemlerinden bahsedilerek, en çok kullanılan öğretim planlama yöntemi olan ATGUD (Analiz, Tasarlama, Geliştirme, Uygulama, Değerlendirme) modeli e-öğrenmeye uygulanmıştır. Beşinci ve son bölümde ise, e-öğrenme de e-öğrenci olarak isimlendirebileceğimiz eğitimi alan bireylerin memnuniyeti ve dolayısıyla e-öğrenme sisteminin etkin olmasını sağlayan faktörlerin neler olduğu, yapılan bir anket ve bu anket sonuçlarının istatistiki değerlendirilmesiyle saptanmaya çalışılmıştır. Bu bölümde öncelikle tanımsal istatistik teknikleri kullanılarak birtakım yorumlar yapılmıştır. Ardından Çok Değişkenli istatistik Tekniklerden Faktör Analizi, Çok Değişkenli Regresyon Analizi ve Varyans Analizi anket yöntemiyle elde edilen verilere uygulanarak araştırma sonuçlandırılmıştır. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In recent times, known as the Information Age, e-learning is considered as the learning method of the future because of its numerous advantages. The aim of this study is to investigate e-learning from many aspects starting from education and instruction, to examine the satisfaction of the students - whose can be called e- students - experiencing this education with a survey, to evaluate the surveys by using statistical techniques and to draw some conclusions about e-learning by interpreting the survey evaluations. The thesis comprises of five main chapters. The first chapter is named as education, instruction, information age, information society, information technologies, whereas the second is named as distance learning, the third as e- transformation and e-learning and the fourth as the importance and necessity of learning and e-learning for the business enterprises and transition to e-learning process. The fifth and the last chapter is dedicated to the applications. In the first chapter, education and instruction concepts are dealt with, and their place in our lives, their importance and historical developments are investigated. Additionally, the importance and necessity of education, instruction and learning are emphasized. Adult education, life-time learning, information and information age are conceptually explained. Later, the birth, development and basic characteristics of information society are examined, and the transition process of Turkey to information society is evaluated. Finally, the importance of information technologies and the necessity for these technologies in education, the birth and development of computer and internet, their status in Turkey and the utilization of these technologies in education are dealt with. In the second chapter, the concept of distance learning, its necessity, historical development, its differences compared to traditional education, and the characteristics, which effective distance learning shall bear, are explained. Also, the types of distance learning are described and computer-based learning is further emphasized on since it involves e-learning, being the subject of this thesis. In the third chapter, e-transition and e-learning are defined and the needs for these are emphasized. Later, e-learning is investigated from the point of historical progress and resulting developments; and its status in Turkey, its advantages anddisadvantages, types of e-learning are evaluated from many aspects. Furthermore, e-learning is investigated from a different point of view by dividing it into four components; namely e-student, content, experts and technology. Lastly, standards of e-learning and necessity of standardization is studied. The fourth chapter begins with detailed explanations about the concept of learning organization and the importance of information and information technologies for business enterprises. Later, the necessity of e-learning for business enterprises, its advantages and disadvantages are examined and brief information about basic presentation components is given. Next, questions like“what are the necessities for learning in business enterprises? Does the business enterprise need e-learning? Is the enterprise ready for e-learning?”are tried to be answered. The requirement for planning while passing to e-learning is emphasized and main planning methods are described. At last, ADDIE (Analyze, Design, Develop, Implement, Evaluate) model, being the most frequently used planning method, is applied to e-learning. In the fifth and last chapter, the satisfaction of the learners - e-leamers - and thus, the factors influencing the effectiveness of e-learning are tried to be determined through a survey and statistical evaluations of the survey results. Initially, various comments are made by using conceptual statistical techniques. Later, the study is concluded by applying Multivariate Statistical Techniques - Factor Analysis, Multiple Regression Correlation Analysis and Analysis of Variance - to the survey findings. VI