THKP-C'den DHKP-C'ye devrimci sol örgütü üzerine bir inceleme
An Investigation (examination) on revolutionary left (Dev-Sol) from THKP-C-to which is our thesis subject
- Tez No: 92732
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN SEZAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 271
Özet
ÖZET Tez konumuz olan TÜRKİYE'DE YASADIŞI SOL ÖRGÜTLENMELER VE TERÖR - T.H.K.P / C DEN - D.H.K.P / O YE DEVRİMCİ SOL - temel olarak ele alınmıştır. Söz konusu örgütünün, hangi aşamalardan geçerek ve nasıl bir temel üzerine oturtulduğu anlatılmaya çalışılmıştır. Konu, Komünizmin Türkiye'ye ilk girişinden günümüze kadar olan zaman diliminde, sol içerikli örgütlerin aşama aşama gelişimi anlatılmaya çalışılmıştır. Konu ili ilgili olarak, uDev-Sol terör örgutû“nim iyice anlaşılabilmesi için geçmişinin de incelenmesi bir zorunluluktur. Burada sırasıyla, Türkiye Komünist Partisi, Türkiye İşçi Partisi, TDGF, Fikir Kulüpleri Federasyonu, gibi sol partiler ve örgütlenmeler incelenmiştir. Mahir Cayan ve arkadaşları tarafından THKP-C terör örgütünün kurulduğu, bu örgüt liderleri 1972 yılında çıkan çatışma neticesinde öldürülmesiyle örgütün dağıldığı ve 1974 yılında hapishaneden çıkan örgüt mensupları tarafından tekrar kurulmaya çalışıldığı, 13.12.197S tarihine gelindiğinde meydana gelen fikir ayrılıkları nedeniyle Dursun KARAT AŞ ve arkadaşları tarafından, yasadışı DEV-SOL örgütünün kurulduğu, 1992 Eylül ayında DEV-SOL Terör örgtttü'ün; Bedri Yağan ve arkadaşları tarafından yapılan Darbe sonucu, ”önderlik“ (Dayıcılar) ve ”Darbeciler“ olarak 2 gruba ayrıldığı, Dursun KARATAŞ'm liderliğini yaptığı ”önderlik“ grubu 30 Mart-9 Mayıs 1994 tarihleri arasında Şam'da gerçekleştirdiği 1. Kongresinde almış olduğu kararda; örgütün partileşme sürecine geçerek, partiyi kurduğunubelirterek partinin isminin; ”Devrimci Halk Kurtuluş Partisi (DHKP)“, cephe kanadının ise; ”Devrimci Halk Kurtuluş Cephesi (DHKQ“ şeklinde değiştirerek DHKP/C adını aldığı, 12 Eylül 1980 sonrası, Devrimci Sol Terör Örgütün ülke içindeki faaliyetleri Yurtdışı bağlantıîan, diğer sol örgütlerle ve PKK Terör Örgütü ile olan ilişkileri, toparlanma için Ricat Karan'nm alınması, ”Darbe" olayı, örgütsel yapısı, stratejileri ve bazı eylemleri tarihsel bir süreç içerisinde anlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY It's basically examined that, ILLEGAL LEFT TENDENCY ORGANIZATION IN TURKEY AND TERRORIZM - An Investigation (examination) On Revolmtiionfiry Left (Bev-Sol) From THKP-C to DHKP-C - which is our thesis subject. It's tried explain that which stoge did the organization pass ? Which base did the organization live ? Our subject is to explain the development of left view organizations gradually from the first entering of Communizm to Turkey until today. It's necessary to study the past of Revolutionary Left terror organization for understanting it complately. It's investigated that left potres and organizations like TKP, TİP, TBGF, Opinion Clubs' Federation, THKP- C was established by Mahir CAYAN and his friends in the armed struggle in 1972, they have been killed. The organization is demolished in 1974 the peoples who exited from prisons tired to establish it again. In 13.12.1978, Dursun KARAT AŞ and his Mends established Revolutionary Left that is illegal terror organization. Because of opranion deferences in the organization. la September of 1992 Revolutionary Left is spareled to two sections as a result of the stroke (blow) by Bedri YA?AN and his friends, these two sections are (Leadership) and (Blowers). The Leadership group mat is administrated by Dursun KARATAŞ decided that organization will became party, and it established the partybetween the dates of 30 March and 9 May 1994 in the l.st Congress in Şam. The organization's name changed as Revolutionary People's Liberation Party and front wing's name changed as Revolutionary People's Liberation Front. It's investrgated mat Revolutionary Left's activities in country, ite connections with outside, the relationship with other left organizations and PKK terror organization, the decision of RİCAT for gathering again, the blow (stroke) event. Organizational structure, its strategies, some actions, in the historical process, after September 12, 1980. '«KUMAWTASYON If ntroi