Exchange rate regime choice in emerging markets: Fixed or flexible. The case of Turkey
Gelişmekte olan ülkelerde kur rejimi seçimi. Sabit ve esnek. Türkiye uygulaması
  1. Tez No: 158589
  2. Yazar: SEZEN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KUTLUĞHAN SAVAŞ ÖKTE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
oz Döviz kuru seçimi uzun zamandır ekonomi biliminin en önemli sorunlarından biri olmuştur. Gelişmiş ülkeler için seçim her zaman kolaydır. Altın Standardına katılmak 100 yıl önce yaptıklarıydı. Şimdi ise ya dalgalanmayı seçiyorlar ya da para birliğine katılmayı. Oysa bu seçim gelişmekte olan ülkeler için hiçbir zaman bu kadar kolay olmamıştır. Pek çoğu döviz kuru seçimlerinden dolayı güçlüklerle karşılaşmak zorunda kalmışlardır. Özellikle ara rejim uygulayan gelişmekte olan ülkeler bütün dünyaya yayılan krizler yaşamışlar ve ana rejimlerin tartışılmasına sebep olmuşlardır. Bu sabit döviz kuru rejimlerinden esnek döviz kuru rejimlerine geçişi açıklamaktadır. Esnek döviz kuru rejimleri daha gelişmiş bir finansal altyapıya sahip olmaları sebebiyle gelişmiş ülkeler için daha uygundur. Dolayısıyla döviz kuru rejiminin doğru seçilmesi bir ekonomi için kritiktir. Bütün kriterlerin analiz edilmesi gerekmektedir. Yüksek enflasyondan çeken gelişmekte olan ülkelerin pek çoğu döviz kuruna dayanan stabilizasyon programlan kullanmaktadır. Ama bu tip programlar sabit kurdan ne zaman çıkılacağı gibi önceden açıklanmış bazı kararlan gerektirmektedir. Bu bulguların ışığında bu çalışmada Türkiye'nin durumu tartışılmaktadır. Farklı döviz kurlarını ve ne tip ekonomilere hitap ettiklerini araştırdıktan sonra 2000 ve 2001 krizleri incelenmiş ve Türkiye'nin sabit kurdan dalgalı kur rejimine geçişinin doğru bir karar olduğu sonucuna varılmıştır. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Exchange rate regime choice has long been one of the most important issues in economics. The choice was always easier for developed countries. Joining the gold standard was what they did hundred years ago, going to floating or joining a currency union is what they do today. But this choice has never been that easy for developing countries. Most of them had to face challenges arising because of their exchange rate regimes. Especially the developing countries having intermediate regimes have experienced crises which spreaded world-wide and caused intermediate arrangements to be discussed. This explains the shift from pegged regimes to more flexible regimes. Flexible exchange regimes are more suitable for developed countries as they have more developed financial infrastructure. So choosing the exchange rate regime right is critical for an economy. All of the criteria have to be analysed. The emerging countries suffering from high rate of inflation mostly use exchange rate based stabilization programs. But these programs require some pre- announced decisions like when to exit from the peg. In light of these findings, the case of Turkey is studied in this study. After investigating different kinds of exchange rate regimes and what kind of economies they refer, the latest crises of 2000 and 2001 are examined and we came to the conclusion that Turkey's shift from pegged regime to floating was a right decision. m