II. Meşrutiyet'ten Cumhuriyet'e Türk aydınında milli egemenlik düşüncesinin gelişimi (1908-1924): Hüseyin Cahit (Yalçın) örneği
The development of national sovereignty idea from the second constitutional revolution to the first years of the republic among Turkish intellectuals (1908-1924): Hüseyin Cahit (Yalçın) as an example
  1. Tez No: 158590
  2. Yazar: FATİH MEHMET SANCAKTAR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. CEZMİ ERASLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 784
Özet
Öz Bu çalışma bugün siyasi hayatta yaşadığımız bir çok siyasi gelenek ve sorunlara kaynak olan II. Meşrutiyet ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş dönemlerini incelemektedir. Bu amaçla, her iki dönemde de önemli bir mevki kazanmış olan Hüseyin Cahit Yalçın örneğinde siyasi tarih, siyasi fikir tarihi işlemekle birlikte siyaset bilimi konulan ele alınmaktadır. Bu yüzden, dönemin iyi anlaşılması için siyasi olaylara, düşüncelere ve kavramlara yer verilmiştir. Ancak, daha çok milli egemenlik, mebus, seçmen, seçim, meclis, kamuoyu benzeri siyaset birimi konulan ele alınmış, zaman-olay-muhteva ilişkisi çerçevesinde konular işlenmiştir. Bu noktada, çalışmanın I. bölümünde II. Meşrutiyet döneminin ve IV. bölümünde Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş döneminin önemli olaylar Hüseyin Cahit gözüyle kronolojik sıra takip edilerek verilmiştir. II. bölümde, II. Meşrutiyet döneminde öne çıkan bazı kavramlar ve anlayışlar ele alınırken, çalışmanın asıl hedefi olan siyaset bilimi konulan her iki dönem ayrı ayrı kurgulanarak HI. ve V. bölümde işlenmiştir. ABSTRACT This thesis examines the Second Constitutional period and the building of Republic of Turkey. Many political traditions and problems of today's political life stem from this era. The thesis takes Hüseyin Cahit Yalçın, who played an important role in both periods, as a case study and mainly studies issues of political science along with political history and history of political ideas. Thus, in order to understand these periods, some political events, ideas and concepts are mentioned. But mainly subjects of political science like national sovereignty, deputyship, voter, election, assembly, public opinion are scrutinized in frame of time-event-content. In the first and forth chapters, important events of the Second Constitutional period and building of Republic of Turkey have been chronologically presented from point of view of Hüseyin Cahit Yalçın. Significiant consepts and understandings of the Second Constitutional period are conveyed in the second chapter. The main goal of this thesis, matters of political science connected with both periods in question are separately described in the third and fifth chapters. m
Özet (Çeviri)