İnşaat işlerinde maliyet kontrolü: Birim fiyat usulü ile yapılan yıllara yaygın inşaat taahhüt işlerinde sapma analizi ve muhasebesi
Cost control in the construction works: Variance analysis and account in the unit price type constracting works
- Tez No: 158593
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MACİDE ŞOĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 337
Özet
ÖZ Tezin amacı, birim fiyat usulü ile yapılan inşaat taahhüt işlerinin yapım aşamasında, verimliliğin sağlanmasında yararlı olan, maliyetlerin kontrolü ve muhasebesi konusuna açıklık getirmek ve bu amaçla uygulanabilecek yöntemleri açıklamaktır. İnşaat işlerinde pek çok sebep, planlanan maliyetlerin aşılarak daha yüksek bir maliyetle inşaatın bitirilmesine ve işletmenin zarara uğramasına neden olmaktadır. Bu durumun engellenmesi için bir maliyet kontrol sisteminin işletme tarafından oluşturulması gereklidir. Yapılan literatür araştırması ve elde edilen bilgilerin değerlendirilmesi sonucunda, inşaat maliyetlerinin ve programının izlenmesi için Kazanılan Değer Analizi (Earned Value Analysis) yöntemi, planlanan ile fiili sonuçlar arasında oluşan sapmaların nelerden kaynaklandığının tespiti için de Sapma Analizi yöntemi ve uygun bir biçimde muhasebeleştirilmesi gerektiği ortaya çıkmıştır. ABSTRACT During the execution stage of unit price type costruction contracting projects; to clarify the controlling and accounting of the costs which are useful to get the productivity and the methods used for this aim, is the purpose of this thesis. In the construction works, a lot of factors will cause to finish the works in a cost higher than planned. It is necessary to establish a cost control system by the construction company to prevent that. As a result of a review in literature and evaluating the datas; it is concluded that, using Earned Value Analysis method to follow up the construction costs and control programme and Variance Analysis method to determine the sources of the variance between the planned and actual result and to account in a proper way will be convenient. Ill
Özet (Çeviri)