Kalkınmanın finansmanında dış borç ve yardımların yeri
The place of foreign debt and assistance at developing financing
  1. Tez No: 158592
  2. Yazar: MARAL AKHMETBEK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ATEŞ OKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
ABSTRACT The basic purpose of developing countries is materializing economic growth and development. In order to realize this aim investments should be increased what is totally dependent on capital stock while developing countries usually lack the same. On the other hand resources owned are used in an unproductive way often. So, insufficient capitals force developing countries to source finances by the means of debts from foreign countries, banks and international organizations. These capitals finances from outside of the country are named to be external debts. Developed countries economics are more concerned with keeping appropriate balance, on the hand developing countries experience lack of financial support for economic growth. As discussed above having economic assistance from foreign countries is a common solution to increase investments in the country. Developed countries, within policy of industrial development aim productive investments which become possible by means of rather large capital use only. These technological investments supposed to offer higher productivity as a major key for highways and dam projects are the examples of foreign investments which have implied us of high technology. On the other hand, projects which have not been finalized, unproductive investments or ones implying incorrect feasibility studies do react in a counter way harming economy. So, it seems like the vital question about external funds is concerned with their ways of use. Should these funds be used in a proper way for productive investments with high return-their repayment will be much easier.
Özet (Çeviri)
ONSOZ Son yıllarda daha da ağırlaşarak kalkınmakta olan ülkelerin ve Türkiye'nin önemli ekonomik sorunları arsında yer alan dış borçlanma ve yardımlar sorununu tez konusu olarak seçmeye uygun buldum. Bu kararımda Türkiye'deki dış borçların ve yardımların ekonomiye getirdiği etkiler ve her alandaki gelişmelere etkili oldu. Tezimin konuyla ilgili akla gelen temel tüm konu başlıklarına değinmesini amacım olmakla birlikte eksiklerimde olabilecektir. Bu nedenle her türlü katkı ve eleştiriye açık olan çalışmanın, Türkiye' de dış borçların azalması ve yardımların doğru kullanılmasına katkıda bulunmasını diliyorum. Yüksek Lisans öğrenciliğim süresince metod, bilgi, eğitim yanında maddi ve manevi desteklerini esirgemeyen tez danışmanı hocam Doç.Dr. Ateş Oktar'a ayrıca teşekkür ederim. Çalışmalarım sürecinde daima yanımda olduklarım bana hissetken, önerileriyle destek veren arkadaşım Kishimjan Eshenkulova' ya, Bayan Kişimbayeva'ya teşekkür ederim. Dostluğu ve manevi desteği ile beni yalnız brakmayan arkadaşım Gülnar Kokubasova'ya, Yermek Tokushov'a sonsuz teşekkür borçluyum. Çalışmam boyunca manevi desteğini esirgemeyen aileme ve kaynak teminindeki yardımlarından ötürü TSKB, DEİK ve DİE Kütüphaneleri çalışanlarına teşekkür etmeyi bir borç bilirim.