Faaliyet tabanlı maliyet yöntemi ve ekonomik katma değer yaklaşımının üretim işletmelerinde birlikte kullanımı
The integrated activity based costing and economic value added systems is used in the manufactured company
  1. Tez No: 158611
  2. Yazar: MAHMUT DEMİRBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL ERCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
ÖZET Artan rekabet pazar odaklı yönetim anlayışlarının yerine düşük maliyetli müşteri memnuniyetim sağlayan maliyet odaklı yönetim anlayışının hakim olmasına neden olmuştur. Çünkü pazardaki fiyat bellidir. İşletmeler pazardaki fiyatı kontrol gücüne sahip olamadıkları için kontrol gücüne sahip oldukları alanlara yönelme gerekliliğini duymuşlardır. Kontrol gücüne sahip oldukları alanlar ise üretim süreçlerinde yer alan ve müşteri memnuniyetini sağlamaya yönelik faaliyetler ile bu faaliyetlerin maliyetleridir. Arzulanan gerçekleştirilen faaliyetlerin değer yaratmasıdır. Bu değer ölçülebildiği oranda, faaliyetlerin sonucunda üretilen mamullerin birim maliyetlerinde azalma, üretilen mamulün kalitesinin yükseltilmesi, mamulü müşteriye en hızlı ve en az maliyetle ulaştırılması olabilir. Bu olabilirliklerin hakim olduğu değer temelli yönetim düşüncesi değer temelli performans ölçüm sistemlerini ortaya koymaktadır. Değer temelli ölçüler, kaynakların doğru olarak tahsis edilmesine, işletmenin diğer işletmelerle karşılaştırılabilmesine, kaynak maliyetini aydınlatarak yatırım kararlarına odaklanmaya neden olur. Değer temelli ölçüler organizmada değer yaratma anlayışım yerleştirerek farklı bir kültür yaratabilir. Bir işletmenin varlıklara sahip olabilmesi, koruyabilmesi ve faaliyetini devam ettirebilmesi için kaynaklara ihtiyacı vardır. Bu kaynakların tamamına yakım aslında organizmanın borcudur. Bu borçlanma iki yolla gerçekleşir. Birincisi, işletmenin kurucuları tarafından sağlanan borçtur, adına sermaye denir. İkincisi ise, kurucular haricindeki üçüncü şahıs veya kurumlardan elde edilen borçtur, bunlara kısa veya uzun vadeli borçlar denilebilir. Doğru yatırım kararlan alabilmek için eksiksiz maliyet bilgileri gerekmektedir. Maliyet bilgileri, mamulleri, işleri veya hizmetleri yani maliyet unsurlarını üretmek için gerekli tüm maliyetleri içerecek modern bir sistemle elde edilmelidir. Toplam maliyetler, sadece gerçek maliyetleri değil aynı zamanda ortakların ve borç verenlerin beklediği kaynak maliyetini de kapsamalıdır. Cari ve ııtarihi verilere dayanarak, yönetim, gelecekteki beklentiler kadar, hangi mamullerin, işlerin, hizmetlerin veya müşterilerin organizmanın başarısına katkı sağladığım öğrenebilir. Sonuç olarak bir mamulün üretim, depolama, pazarlama, bedelinin tahsil edilinceye kadar geçen süre ve garanti süresi sonuna kadarki tüm maliyetleri ve bu maliyetlerin kaynak maliyetini üzerinde taşıdığı ortaya konmuştur. Mamulün üzerinde taşıdığı kaynak maliyetini dikkate almaksızın verilecek bir üretim kararma faaliyet tabanlı maliyet yönteminin de güvenilir bilgi sağlamadığı ancak her bir sürecin iyileştirilmesinde büyük katkı sağlayan faaliyet tabanlı maliyet yönteminin ekonomik katma değer yaklaşımı ile birlikte kullanılması halinde üretim kararma güvenilir bilgi sağlanabileceği ortaya konmuştur. ııı
Özet (Çeviri)
ABSRACT Increasing competition caused cost-oriented management system ensuring customer satisfaction with low cost instead of market-oriented management system. It is due to the fact that price is determined in the market. Since the organisms have no power to control price in the market, they need to focus on areas where they have power to control. These areas are the activities which take place in manufacturing process and which ensure customer satisfaction; as well as the cost of these activities. The activities carried out are expected to create a value. To the extent that this value is measurable after manufacturing, the decrease in unit cost of productions, conveying the productions with the minimum cost and in a fast way can be made available. This value-based management idea which dominates these availabilities creates value-based performance measuring systems. The value-based measures cause the sources to be allocated properly; and cause the organism to be compared with others; and also cause investment decisions to be focused on through providing explanation about the cost of source. The value- based measuring in an organism may create a different culture via consolidating the idea of creating value. An organism needs sources in order to have assets, to protect these assets and to maintain its activities. Nearly most of these sources are liabilities of the organisation. These liabilities appear in two ways. The first part of liabilities is supplied by the establishers of entity, which is called capital. The second one is supplied by the third parties and institutions apart form the establishers, they are short-term and long-term liabilities. There are basic differences between the two. These differences are as follows; The liabilities supplied by partners enable the partners to claim right on the assets. This kind of liabilities are limited to the life of the organisation. The return of this kind of liabilities is dividend. It does not include a certain profit. The secondary IVsource of liabilities, coming from third parties and institutions, requires repayment after a period. If the organisation fails to repay, claim can be made about assets of organisation. This kind of liability requires payment of interest. Partners of the organisation are always in a position to make a choice. I decision about whether they should present their own sources to organisation in return for dividend, or whether they grant loans to organisations. The correct answer to the question depends on the difference between dividend and interest amount or difference among expectation of partners. If dividend is more than interest amount or partners' expectations, they will allocate the sources to the organisation. Obtaining dividend from interest amount and partners' expectations means increasing the responsibility of organisations. Realizing this responsibility requires reviewing the activities under control, making the better, manufacturing the goods with the minimum cost. The manufactured goods or variations of them do not only consume resources during their process of production. They may consume resources during storing period, selling period, transporting, and guarantee period after manufacturing. Apart form this, unless cost of manufactured goods plus profit amount is collected in cash, they consume resources between period of selling and collection. At last, every source consumed is encountered with its cost, and this cost may be of great significance. In order to take appropriate investment decisions, information about cost is essential. Cost information should be obtained through a modern system which includes all costs in order to produce cost components, manufactured goods, works and services. Total cost should include not only real costs but only cost of source expected by creditors and partners. Relying on current and previous data, management may learn future expectations and may learn which manufactured goods, services and goods may contribute to success of organisation.Manufactured goods consuming cost of the activities should incorporate alternative costs of the sources used. It is due to the fact that the source of alternative cost is the burden of interest in case of borrowing from third parties, or the burden of capital in case of borrowing from partners. As a result, it is determined that a manufactured goods carries the cost of manufacturing, marketing, the cost up to maturity of guarantee period and up to collection and the cost of source. Activity-based cost management can not provide reliable information for the manufacturing decision given regardless of the cost of source which a manufactured goods carries with it; nevertheless it is determined that if activity-based cost management contributing to enhancement of process is used together with economic value adding approach, it can provide reliable information for manufacturing decision. VI