Tedarik zinciri performansının ölçümü: Ekonomik katma değer yönteminin analizi
Measuring the performance of the supply chain: Analysis of economic value added method
  1. Tez No: 441468
  2. Yazar: ÖZGE ÖZALP
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEÇİL SİGALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Lojistik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Tedarik zinciri sistemi iyi tasarlanmış olan ve sistem içindeki paydaş ilişkilerini iyi bir şekilde yönetebilen işletmeler yoğun rekabet ortamında önemli bir avantaj elde ederler. Başarılı bir tedarik zinciri yönetimi sisteminin anahtarı, sistemin performans ölçümlemesinin doğru yapılmasıdır. Son zamanlarda artan rekabet, ekonomik koşulların değişmesiyle birlikte geleneksel performans ölçüm yöntemleri yetersiz kalmış, değere dayalı performans ölçümleri ortaya çıkmıştır. Bu çalışmanın amacı tedarik zinciri performansının ölçümünde, değer tabanlı bir ölçüm yöntemi olan Ekonomik Katma Değer (EKD) yönteminin analiz edilmesidir. Çalışmanın literatür taramasında EKD'nin son yıllarda Faaliyet Tabanlı Maliyet Yöntemi (FTMY) ile entegre olarak kullanıldığı ancak FTMY-EKD entegrasyonuyla lojistik faaliyetlere yönelik tedarik zinciri performansının ölçümünde büyük eksikliklerin olduğu görülmüştür. Literatürde yer alan Pohlen ve Coleman (2005)'ın geliştirdiği ikili EKD yapısının adımları kullanılarak bir lojistik firmasının tedarik zinciri performansının nasıl ölçüleceği analiz edilmiştir. Bunun için, ikili EKD yapısına lojistik performans ölçüm kriterleri eklenerek ve lojistik firmaların faaliyetlerine uyarlanarak literatüre katkıda bulunulmuştur. Bu çalışmada ayrıca, EKD'nin finansal bir performans ölçütü olmasının sınırlılıklarından kurtulmak için FTMY-EKD entegrasyonuna Dengeli Performans Karnesi yönteminin de dahil edilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Enterprises that have well designed supply chains obtain a significant advantage in intense competitive environment. The key of a successful supply chain management system is the performance measurement. Recently, with increased competition and changing economic conditions traditional performance measurement methods have been inadequate, and value-based performance measures have emerged. This study aims to analyze Economic Value Added (EVA) as a value-based measurement method in measuring the performance of the supply chain. It has been observed that EVA is used as integrated with Activity Based Costing (ABC) in literature in recent years, however there are gaps in measuring of supply chain performance for logistics activities with integration ABC-EVA. Using the steps of a dual EKD structure that literature located Pohlen and Coleman (2005) has developed it has been analyzed how to measure supply chain performance of a logistics company. For this, it has been contributed to the literature to a dual EKD structure by adding logistics performance measurement criteria and by adapting activities of logistics companies. In this study also, to overcome the limitations of EVA of being a financial performance measure, it has been recommended that Balanced Scorecard method is included in integrated ABC-EVA.