İç Batı Anadolu Orta Tunç Çağı öncesi metal eserleri
Metal objects of İnland West Anatolia until the Middle Bronze Age
- Tez No: 158610
- Danışmanlar: PROF.DR. TURAN EFE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 373
Özet
Bu çalışmada, kabaca kuzeyde Marmara denerinden güneyde Akdeniz'e kadar uzanan, Ege sahilleri haricindeki bölge ile Orta Anadolu arasında kalan ve îç Batı Anadolu olarak adlandırdığımız bölgede, başlangıcından Orta Tunç Çağı'na kadar süreçteki metal eserler incelenmiştir. Çalışmanın amacı, söz konusu metal eserlerin tipolojik açıdan değerlendirilmesi ve çevre bölgeler içerisinde gelişiminin saptanabilmesidir. Bu amaç doğrultusunda iç Batı Anadolu'da kazılarla ortaya çıkarılan ya da münferit olarak bulunmuş metal eserlerin yayınlanmış olanları bir araya getirilerek sınıflandırılmıştır. Bugüne kadar yapılan araştırmaların ışığı altında bölgenin erken dönemlerdeki metal eser gelişimi hakkında bir yargıya varmak zordur. Ancak M.Ö. 3. Binyıl'ın ortalarından itibaren artan ticari ilişkilerin neticesinde iç Batı Anadolu'da madenciliğin yükseldiği görülür.iîç Bata Anadolu'nun çevresinden bildiğimiz pek çok metal eser tipi bölgede de ele geçirilmiştir. Bununla birlikte bölgenin çanak çömlek özelliklerindeki bütünlüğe paralel olarak, metal eser tipleri de îç Batı Anadolu'da homojen bir dağılım gösterir. Sonuçta -bölgedeki araştırma yetersizliğine rağmen- bu çalışma bölge madencihğinin geçirdiği aşamalara dair ipuçlarına ulaşmamızı sağlamaktadır. m
Özet (Çeviri)
This thesis examines metal objects from the beginning until the Middle Bronze Age in the region roughly between the Marmara Sea in the north and the Mediterranean in the south, to the west until the middle Anatolia, not including the Aegean coast, named Inland West Anatolia The aim is to evaluate these objects typologically and examine their development according to the neighbouring regions in time. To achieve this, the published metal objects found in Inland West Anatolia during excavations or on the surface (e.g. surveys, on ploughed fields) have been classified. Looking at the researches done until today, it is difficult to come to any conclusion about the metal-working development in early ages. Only around the middle of the 3. Millennium B.C. with the effect of increasing trade relations, we can see a rising in the metal-working of Inland West Anatolia Many types of metal objects known from neighbouring regions have been found in Inland West Anatolia too. The metal object types, just as the regions pottery structure, show a homogenic distribution within the region itself. As a conclusion, keeping the insufficiency of researches done in this region in mind, this thesis gives some clues about the steps of development metal-working has gone through. IV