Ludwig van Beethoven'ın bestecilik yaşamının dönemlerine göre yaylı kuartetlerinin örnekleme yoluyla incelenmesi
Examination of the string quartets of Beethoven according to the periods of his life as a composer
- Tez No: 158621
- Danışmanlar: PROF. EMEL ÇELEBİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
ÖZ Beethoven'in en önemli özelliklerinden birisi, iç dünyasını ve yaşadıklarını müziğine aktarmasıdır. Yaşamı boyunca geçirdiği hastalıklar, maddi ve manevi sarsıntılar, ailevi sorunları, aşkları, politik düşünceleri, dönemin siyasi ortamı ve bunun gibi birçok konu eserlerine yansımıştır. Bu bağlamda Beethoven'in eserleri, çağı ve insan psikolojisini içeren canlı organizmalardır. Her bir notanın, bir kalp atışını, bir nefes alışı sembolize ettiği bile söylenebilir. Klasik dönem ile Romantik dönem arasında köprü olduğu düşünülen, kendine has stiliyle müzik tarihinin en önemli bestecileri arasında olan Beethoven'in kuartetleri, eserleri arasında en önemlileri olarak görülmektedir. Bu tezde, Beethoven'in bestecilik stili açısından üç dönemine göre yaylı kuartetleri örnekleme yolu ile incelenmiştir. Müzik tarihinde Beethoven'in eserleri üç döneme göre gruplandırılmış olduğundan, bu çalışmada da aynı yöntem uygulanmıştır. Beethoven'in yaşamı, eserleri, örneklerle genel olarak müziği, kendine has stiliyle müzik dünyasına getirdiği yenilikler, geleneksellikten kopmadan iç dünyasını ifade edebilme özelliği de ele alınmıştır. Tezin ikinci bölümünde Klasik ve Romantik dönem özellikleri irdelenmiştir. Üçüncü bölümde oda müziği tarihçesi ve en son olarak dördüncü bölümde de bestecinin üç dönemine göre ayrılmış 16 adet kuarteti örneklenerek incelenmiştir.“Beethoven'in bestecilik yaşamının dönemlerine göre, yaylı kuartetlerinin örnekleme yoluyla incelenmesi”adlı bu çalışmada konu ile ilgili yerli ve yabancı çeşitli kitaplardan, sözlüklerden, akademik çalışmalardan, internette yayınlanmış bilgilerden yararlanılmıştır. İİİ
Özet (Çeviri)
ABSTRACT One of the most important characteristics of Beethoven is that he transfers his inner world and experiences to his music. The illnesses he has to put up with throughout his whole life, material and spiritual shocks, family problems, his love life, political beliefs, and political environment at that time and many similar matters are reflected in his works. Thus; the works of Beethoven are live organisms reflecting that era and human psychology. Each musical note symbolizes a heart beat, a breath. The quartets of Beethoven, who is considered to be one of the most important composers in the musical history by creating a bridge between the Classical Era and the Romantic Era and with his unique style, are considered to be his greatest works. In this dissertation, the string quartets of Beethoven composed in three periods divided according to his composing style are considered by sampling method. Since the works of Beethoven are grouped into three periods in musical history; the same method has been applied in this dissertation. The life of Beethoven, his works, his music by examples, the innovations he has brought to the music works, his ability to express his inner world without detaching from the conventional are considered in this dissertation. In the second section of the dissertation, the characteristics of Classic and Romantic periods are examined. In the third section, the history of chamber music and finally in the fourth section; 16 quartets of the composer grouped according to the three periods are examined by examples. In this dissertation with the title“Examination of the stringed quartets of Beethoven according to the periods of his life as a composer”, I have benefited from various native and foreign books, dictionaries, academic works and information on the internet. IV