Kronik böbrek yetmezliğinde idrar sedimentinin kalitetif incelenmesi
  1. Tez No: 158644
  2. Yazar: KEMAL YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. NADİRE GÜRESİN APAYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 1984
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
87 Lökositler, 5-6, eritrositler 6, silindir l-2,epitel ;Ş den fazla ve ortalama 3 gr-lt'den fazla proteinüri. belirtilmektedir. Bizim 54 glomerulopatili olguda saptadığımız ru|in ortalama sediment verileri teleskopik idrar örneğine benzemektedir. Kontrol İH grubu ve nefritli olguların sediment verilerini karşılaştırdığımız da, kronik renal yetmezlikli hastaların sediment verilerinin yüksek i;'' is.. olduğu ortaya çıkmaktadır. Demek oluyor ki, kronik nlfriti olan bir hastanın rutin idrar sediment muayenesi diagnostic açıdan önemli if“ bir labaratuvar çalışmasıdır. ÖZET 1980-1983 yıllarında kliniğimize yatan 54 kroniic böbrek yetmezligi olan hastada kalitatif olarak, rutin idrar sediment muayenesi yapılarak,20 kontrol grubu ile karşılaştırıldı.Saptanan sonuçlar, kronik nefritli hastalarda yüksek bulundu. Glomerulonefritli, hastalarda, rutin idrar sedimejnt muayenesi lökosit=6,5,eritfosit=5,4,silindir=0,8, epitel = 4,kristal=l bu-' lundu.Bu veriler, literatür bulgularına' uymaktadır!; is SUMMARY I İn between 1980-1983 years, at ours clinic hospitalization Qualitative determination of the.urinary formed elements of 74 cases comprising 20 normals, 54 chronic.renal failure. Results were compared with analysis of routine urinary sediment.Results of the patients' with glomerulopathy were found anormal and ;patholojic. The examinations of routine urinary sediment”, on patients with glomerulonephrit were found that it consists leucocytes 5,5 ;eryth- rocytes 5.4 ;caste 0,8;epithelies 4; crystals I. These findinos are resemble the results of literatüre.
Özet (Çeviri)