Kronik böbrek yetmezlikli hastalarda serum FGF23 seviyesi ile sol ventrikül kitle indeksi ve karotis intima media kalınlığı arasındaki ilişki
The relationship between carotid intima media thickness and left ventricular mass index with the level of serum FGF23 in chronic renal failure patients
- Tez No: 351165
- Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN ARCA SEYREK
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Giriş ve Amaç: FGF23, fosfat regülasyonu ve D vitamini metabolizmasında rol oynayan esas olarak osteositlerden sentezlenen ve kronik böbrek yetmezliğinde persistan fosfat retansiyonunu kompanse etmek için progresif olarak artan yeni bir hormondur. Kardiyovasküler hastalıklar son dönem böbrek yetmezlikli hastalarda major ölüm nedenidir. Kronik böbrek yetmezlikli hastalarda yüksek FGF23 seviyelerinin kardiak fonksiyonlardaki bozukluklara ve ateroskleroza katkıda bulunup bulunmadığı konusu netlik kazanmamış bir durumdur. Biz bu çalışmada kronik böbrek yetmezlikli hastalarda serum FGF23 seviyesi ile sol ventrikül kitle indeksi ve karotis intima media kalınlığı arasındaki ilişkiyi inceledik. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Nefroloji polikliniğine 2011-2013 yılları arasında başvuran, evre 2-5 kronik böbrek yetmezliği olan 162 hasta alındı. Hastaların yaş, boy , kilo, vücut kitle indeksi, vücut yüzey alanı ölçümleri, böbrek yetmezliği nedeni ve süresi, kullandıkları ilaçlar, sigara, alkol alışkanlıkları ve fizik muayene bulguları kaydedildi. Kan örneklerinden FGF23, glukoz, BUN, kreatinin, albumin, kalsiyum, fosfor, PTH, 25(OH)D vitamini, 24 saatlik idrar örneğinde fosfor, protein bakıldı. Serum FGF-23 ölçümü Uscn Life Science Inc. Wuhan, China ELISA kiti kullanılarak, Chromate micro-ELISA cıhazı ile çalışıldı. Görüntüleme yöntemlerinden karotis vertebral dopler USG ve ekokardiografi yapıldı. Hastalar evrelere göre sınıflandırıldıktan sonra, serum FGF23 seviyesi ile sol ventrikül kitle indeksi ve karotis intima media kalınlığı arasındaki ilişki değerlendirildi. Bulgular: Kronik böbrek yetmezliğinin ileri evrelerinde (evre 4-5) erken evrelere göre (evre 2-3), serum FGF23 seviyesi (p:0,046) ve karotis intima media kalınlığı (p:0,001) yüksek saptandı. Sol ventrikül kitle indeksinin kronik böbrek yetmezliğinin ilerlemesiyle birlikte arttığı tespit edildi (p:0,015). Serum FGF23 seviyesi ile sol ventrikül kitle indeksi (p:0,004) ve sol ventrikül konsantrik hipertrofisi (p:0,017) arasında pozitif korelasyon saptandı. Serum FGF23 seviyesi ile karotis intima media kalınlığı ve karotis kalsifikasyonu arasında anlamlı bir ilişki saptanmadı. Serum FGF23 seviyesi ile kreatinin (p:0,007), CRP (p:0,051), ferritin (p:0,007) ve PTH (p:0,004) arasında pozitif korelasyon saptandı ancak serum 25(OH)D vitamini, kalsiyum ve fosfor arasında herhangi bir ilişki saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: FGF23 is, a new hormone that plays a role in regulation of phosphate and vitamin D metabolism, which is mainly synthesized by osteocytes and also progressively increases to compensate for persistent phosphate retention in chronic renal failure. Cardiovascular diseases are the major cause of death in patients with end-stage renal failure. The contribution of high FGF 23 levels to cardiac disorders and atherosclerosis in chronic renal failure patients are uncertain. In this study, we analyzed the relationship between carotid intima media thickness and left ventricular mass index with the level of serum FGF23 in chronic renal failure patients. Materials and Methods: In this study, 162 patients in stage 2-5 chronic renal failure admitted to Cukurova University Nephrology Department in 2011-2013, were included. The age, height, weight, body mass index, body surface area measurements, the cause and duration of renal failure, drugs, smoking, alcohol habits and physical examination findings of the patients were recorded. Serum FGF23, glucose, BUN, creatinine, albumin, calcium, phosphorus, PTH, 25 (OH) vitamin D were studied. Also 24-hour urine protein and phosphorus were studied. USCN Life Science Inc. Wuhan, China ELISA kit was used for serum FGF-23 measurements. Vertebral carotid doppler ultrasonography and echocardiography imaging modalities were performed. Patients were classified according to stages thereafter evaulated the association between serum FGF23 levels and carotid intima-media thickness and left ventricular mass index. Results: In advanced stages of chronic kidney disease (stage 4-5) serum FGF23 levels (p=0.046), and carotid intima-media thickness (p=0.001) were higher when compared to the early stages of disease (stage 2-3). Left ventricular mass index was found increased with the progression of chronic renal failure (p = 0.015). Serum FGF23 levels and left ventricular mass index (p=0.004) and left ventricular concentric hypertrophy (p=0.017) were positively correlated. There wasn?t a significant relationship between Serum FGF23 levels and carotid intima-media thickness and carotid calcification. Serum creatinine (p=0.007), CRP (p=0.051), ferritin (p=0.007) and PTH (P=0.004) levels were positively correlated with serum FGF23 but there was no correlation between serum 25 (OH) vitamin D, calcium, and phosphorus.