Yeni tanı almış evre v kronik böbrek hastalarında volüm yükü belirteçlerinin karşılaştırması
Yeni̇ tani almiş evre v kroni̇k böbrek hastalarinda volüm yükü beli̇rteçleri̇ni̇n karşilaştirmasi
- Tez No: 359113
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
AMAÇ: Kronik böbrek yetmezliğinde ekstraselüler sıvının artması hipertansiyonun esas sebebidir. Kardiyovasküler hastalıkların 132 bu dönemde en önemli morbidite ve mortalite sebebi olduğu bilinmekteyken meydana gelen volüm yükünün erken dönemde tespiti hayati önem taşımaktadır. Volüm yükünün belirlenmesinde geleneksel tanı yöntemlerinin yanısıra biyoelektrik impedans analiz, VCI çapı ve pro- BNP kullanılabilir. Çalışmamızda yeni tanı almış evre 5 kronik böbrek hastalarında multifrekans BIS ile tespit edilen volüm fazlasının, volüm yükünü gösteren NT-proBNP,VCI çapı ve kan basıncı ile ilişkisini araştırdık. MATERYAL METOD: Çalışmamıza henüz renal replasman tedavisi almamış son dönem böbrek yetmezliği olan seksen beş hasta alındı. Hastaların multifrekans BIS cihazı kullanılarak OH ve ECW değerleri bulundu. OH/ECW oranı üzerinden rölatif doku sıvısı (RDS) tespit edildi. RDS?nın %15?in üzerinde olması mortalite ile ilişkilidir. Hastalarımızı RDS %15?in altında ve üstünde olmak üzere iki gruba ayırdık. Her iki grupta ECHO ile tüm hastaların vena cava inferior çapı hesaplandı ve immunoassay yöntemle NT-pro-BNP değerleri çalışıldı. Klinik takiplerinde kan basınçları alındı. Takiben gruplar arasında, artan volüm yüküyle beraber diğer belirteçlerin yanıtı araştırıldı. Çalışmada elde edilen sonuçların istatistiksel analizleri Statistical Package for Social Sciences 16 programı kullanılarak yapıldı. BULGULAR: Çalışmaya yaş ortalaması 51.99±16.80 yıl olan 49?u erkek 36?sı kadın 85 hasta alındı. RDS %15?in üzerinde olan grup 1?de 49, %15?in altında olan grup 2?de 36 hasta bulunuyordu. Gruplar arasında yaş (p=0.684), cinsiyet (p= 0.873), üre(p=0.52), kreatinin (p=0.143), GFR(p=0.56), TVS (p=0.710) ISS (p=0.052) açısından istatistiksel anlam taşıyan fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Aim: The main reason of hypertension at chronic kidney disease is extracellular fluid overload. The early diagnose of volume overload is vital because the cardiovascular diseases are the most well known morbidity and mortality reason at that period. In case of determining the volume overload; bioelectrical impedance analysis, diameter of VCI and pro-BNP may be used besides conventional diagnose methods. In this study, the relationship of volume overload that was determined by multifrequency BIS with NT-proBNP, diameter of VCI and blood pressure was evaluated at newly diagnosed stage V chronic kidney disease patients. Material and Methods: A total of 85 patients with late stage renal disease that did not take renal replacement therapy were enrolled in this study. The OH and ECW values of patients were measured by multifrequency BIS device. Relative tissue fluid (RTF) was determined by OH/ECW ratio. RTF over %15 is related with mortality. We seperated the patients into two groups as having RTF over and under %15. Diameter of VCI were measured by using ECHO and NT-pro-BNP by immunoassay method at both of the groups. Blood pressures of the patients were measured during clinical follow up. The statistical analysis of data was performed by using Statistical Package for Social Sciences version16.0. Results: A total of 85 patients( 49 male, 36 female) aged 51.99±16.80 were enrolled in this study. There were 49 patients at group 1 (RDS over %15) and 36 patients at group 2 (RDS under %15). Age (p=0.684), gender (p=0.873), urea(p=0.52), creatinine (p=0.143), GFR(p=0.56), TVS (p=0.710) ISS (p=0.052) level differences between the two groups were not found statistically significant.