Dişeti epitelindeki bazı değişiklikler
  1. Tez No: 158653
  2. Yazar: CANAN ALATLI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜLÇİN ERSEVEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1984
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
-61 - ÖZET Araştırmamızın konusuyla ilgili olarak 2284 dişeti lezyonu, 483 odontogen kist olgusu, 66 odontogen tümör olgusu ile 25 kontrol dişeti biopsisinin epiteli histolojik ve histo- kimyasal açıdan incelendi. Kontrol biopsilerinde, iltihapsal infİltrasyon ( % 72 ) ve iltihaba bağlı olarak ortaya çıkan akantoz, papillomatoz, anastomoz, spongioz, damarlanma gibi değişiklikler yüksek oranda izlendi ( % 12-96 ). Bu değişikliklerin doğal dişeti epitelinde belirli bir oranda bulunabileceği, ancak aşırı bulunduğunda patolojik sayılacağı sonucuna varıldı. Buna karşılık, psödoepitelyomatöz hiperplazi, denthelioblastik proliferasyon, odonto gen epiteli anımsatan gelişmeler, bazal hücre polarizasyonu, hiperkromatizmi, vakuolizas- yonu, hiperkeratoz, diskeratoz, keratin incisi, suprabazal ayrılma, bazal tabaka bozulması, spinal hücre vakuolizasyonu, eosinofil madde birikmesi, akantoliz, deskuamasyon, ülser, erozyon, atrofi gibi değişikliklerin doğal dişetinde bulunmaması gerektiği ve bunların, dişetinin bağ dokusunda yer alan lezyonların niteliğine bağlı olarak ortaya çıktığı sonucuna varıldı. Dişeti oluğu epiteli, radiküler kistlerin epiteliyle; akantoz, papillomatoz, anasto moz, spongioz, damarlanma ve iltihapsal infİltrasyon bulguları açısından karşılaştırıldı, iki epitelin bu yönlerden benzerlik gösterdiği saptandı ve nedeni tartışıldı. Dişeti yüzey epiteliyle odontogen tümörlerin yüzey epiteli; akantoz, papillomatoz, anastomoz, spongioz, denthelioblastik proliferasyon, odontogen epitel gelişmesi, bazal hücre polarizasyonu, hiperkromatizmi, vakuolizasyonu ile bağ dokusunda yer alan odontogen epitel adacıkları açısından karşılaştırıldı. İki epitelin, akantoz, papillomatoz, anastomoz ve spongioz bulguları yönünden benzer özellikler gösterdiği izlendi. Buna karşın, odontogen tümör epiteline özgü olan bulgular, odontogen tümör olgularının yüzey epitelinde çok yüksek oranda görüldü. Bu değişikliklerin odontogen tümör olgularındaki bağ dokusunun özelliklerine bağlı olarak ortaya çıktığı sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
-62- SUMMARY In relation with the subject of this study, 2284 cases of gingival lesions, 483 cases of odontogenic cysts, 66 cases of odontogenic tumors and 25 cases used as control were examined histologically and histochemically. In the control group the ratios of infammatory infiltration and changes due to inflammation, such as acanthosis, papillomatosis, anastomo- sis, spongiosis and vascularization, were found to be rather higher than expected ( 72 % and 1 2-96 % respectively ). Thus it was concluded that the presence of these findings in clinically healthy gingiva should be considered natural to a certain extend; and should be considered pathological only if these are in excess. On the contrary, it was established that findings such as pseudoepitheliomatous hyperplasia, denthelioblastic proliferation, odontogenic epithelium - like changes, polarisation, hyperchromatism and vacuolisation of the basal cells, hyperkeratosis, dyskeratosis, keratin pearls, suprabasal cleavations, disturbance of the basal layer, spinal cell vacuolisation, deposition of eosinophilic material, acantholysis, desquama tion, ulceration, erosion and atrophy, should never be found in healthy gingiva; but to be encountered only in the presence of a lesion in the underlying connective tissue. The sulcular epithelium and the epithelium of the radicular cysts were compared in respect with the common findings such as acanthosis, papillomatosis, anastomosis, spongio sis, vascularisation and infammatory infiltration. As a result, both epithelia were found to be similar in this aspect and the reasons for this similarity were discussed. The surface epithelium of the gingival lesions were compared to the surface epi thelium of the odontogenic tumors with respect to the common findings such as acanthosis, papillomatosis, anastomosis, spongiosis, denthelioblastic proliferations, odontogenic epi thelium - like proliferations, polarisation, hyperchromatism and vacuolisation of the basal cells, and odontogenic epithelium islands in the connective tissue. Both epithelia were found to show similar changes such as acanthosis, papillomatosis, anastomosis and spongiosis.-63 - However, the specific findings of the odontogenic tumor epithelium were found to be present in the overlying epithelium of these tumors with a considerable ratio. These changes were considered to evolve from the specificity of the connective tissue found in the odontogenic tumors.