Kronik spontan ürtiker hastalarında Akdeniz Diyeti ve serum I-FABP düzeylerinin ilişkisi
Association of Mediterranean Diet and serum I-FABP levels in patients with chronic spontaneous urticaria
- Tez No: 873018
- Danışmanlar: PROF. DR. İJLAL ERTURAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Ürtiker, kaşıntılı ve ödemli papül ve plaklarla karakterize bir hastalıktır. Klinik olarak; altı hafta veya daha uzun sürüyorsa kronik ürtiker olarak tanımlanır. Histamin, PAF ve aktif hale gelmiş olan mast hücrelerinden salınan sitokinler gibi mediyatörler; duyusal sinir aktivasyonuna, plazma ekstravazasyonuna ve ürtikeryal lezyonlara neden olur. Akdeniz diyetinde, yüksek düzeyde sebze, meyve, kabuklu yemiş, tahıl, zeytinyağı tüketimi, orta düzeyde balık ve kümes hayvanı tüketimi; düşük düzeyde şeker, kırmızı et, süt ürünü tüketimi vardır. İnce bağırsak epitelinde üretilen I-FABP, FABP2 olarak da bilinmektedir. Yağ asitlerinin hücre içi taşınmasında rol oynadıkları düşünülmektedir. Serum I-FABP düzeyinin, bağırsak geçirgenliğiyle ilişkisini inceleyen çalışmalar mevcuttur. Çalışmamızda, kronik spontan ürtiker (KSÜ) hastaları ve sağlıklı katılımcıların serum I-FABP düzeylerinin karşılaştırılması; bu düzeylerin hastalık şiddeti, Akdeniz diyet uyumu ve metabolik, biyokimyasal ve inflamatuvar parametrelerle ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmamıza 54 KSÜ hastası ve 54 sağlıklı gönüllü dahil edildi. Katılımcıların açlık glukozu, kreatinin, ALT, lipit parametreleri, tam kan hemogram, ESR ve hs-CRP parametreleri ölçüldü. Serum I-FABP düzeyleri ELISA yöntemi ile çalışıldı. Katılımcıların fiziksel özellikleri, tansiyon, nabız ölçümleri, alışkanlıkları ve sosyodemografik verileri kaydedildi. Çalışmanın verileri SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) versiyon 29 programı kullanılarak analiz edildi. Çalışmamızda; kontrol grubunun ortalama serum I-FABP düzeyi (1,27±1,02 ng/mL), hasta grubundan (0,80±0,71 ng/mL) anlamlı olarak yüksek bulundu. KSÜ hastalarında serum I-FABP düzeyinin yaş, vücut kitle indeksi, bel çevresi ve ESR düzeyiyle korele olduğu görüldü. Kontrol grubunda Akdeniz diyetine sıkı düzeyde uyumlu katılımcıların serum glukoz düzeyleri anlamlı olarak düşük saptandı. Her iki grupta da Akdeniz diyeti uyumuyla hiçbir parametre arasında anlamlı bir ilişki kurulamadı. Serum I-FABP düzeyleri, Akdeniz diyeti bağlılık ölçeği skoru ve ÜAS7 skoru arasında herhangi bir korelasyon gözlenmedi. Çalışmamızın KSÜ tedavisine yönelik literatüre katkı sağlayabileceği ve IFABP'nin KSÜ ile ilişkisi üzerine yapılacak diğer çalışmalara öncülük edebileceğini düşünüyoruz. KSÜ hastalarında Akdeniz diyetinin faydası ve serum I-FABP düzeylerindeki değişimlere yönelik daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Urticaria is characterized by itchy and edematous papules and plaques. Clinically, it is defined as chronic urticaria if it lasts six weeks or longer. Mediators such as histamine, PAF and cytokines released from activated mast cells cause sensory nerve activation, plasma extravasation and urticarial lesions. The Mediterranean diet includes high consumption of vegetables, fruits, nuts, cereals, olive oil, moderate consumption of fish and poultry, and low consumption of sugar, red meat and dairy products. I-FABP produced in the small intestinal epithelium is also known as FABP2. They are thought to play a role in the intracellular transport of fatty acids. There are studies examining the relationship between serum I-FABP level and intestinal permeability. In our study, we aimed to compare serum I-FABP levels in patients with chronic spontaneous urticaria (CSU) and healthy participants and to evaluate the relationship between these levels and disease severity, Mediterranean diet compliance and metabolic, biochemical and inflammatory parameters. Fifty-four patients with CSU and 54 healthy volunteers were included in our study. Fasting glucose, creatinine, ALT, lipid parameters, complete blood count, ESR and hs-CRP parameters were measured. Serum I-FABP levels were determined by ELISA method. Physical characteristics, blood pressure, pulse rate, habits and sociodemographic data of the participants were recorded. The data of the study were analyzed using SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) version 29 software. In our study, the mean serum I-FABP level of the control group (1.27±1.02 ng/mL) was significantly higher than that of the patient group (0.80±0.71 ng/mL). Serum I-FABP level was correlated with age, body mass index, waist circumference and ESR level in patients with CSU. In the control group, serum glucose levels were significantly lower in participants who strictly adhered to the Mediterranean diet. In both groups, no significant correlation could be established between Mediterranean diet adherence and any parameter. No correlation was observed between serum IFABP levels, Mediterranean diet adherence scale score and UAS7 score. We think that our study may contribute to the literature on the treatment of CSU and may lead to other studies on the relationship between I-FABP and CSU. Further studies on the benefit of Mediterranean diet and changes in serum I-FABP levels in patients with CSU are needed.