İlaca bağlı deri belirtileri konusunda bir araştırma
- Tez No: 158654
- Danışmanlar: PROF. DR. SAFFET SOLAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 1984
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Anamnez, fizik bulgular ve histolojik bulgular ile ilaca bağlı deri belirtileri gösteren 50 olgu incelenmiştir. Bunlarda görülen histopatolojik bulgular; 1-özellikle bazal tabakada olmak üzere, suprabazal tabakada ve epiderma corpusunda yerleşmiş spongiosis, daha ileri olgu larda dermo-epidermik ayrılma ile bül sous-epidermique. 2-Epidermis bazal hücrelerinde ve epidermis alt yarısında nekroz. 3-Yüzeyel ve papiller dermada ödem. 4-Vaskulit. olarak özetlenebilir. İlaca bağlı deri belirtilerinde gözlenen histopatolojik bulgular ilaca özgü değildir. İlaçların çoğu deri belirtisi meydana getirebilir ve birçok dermatolojik hastalığı taklit edebilir. İlaca bağlı deri belirtilerinde anamnez ve fizik muayene ile elde edilen bulgular (lezyonların aniden ortaya çıkışı, y aygın dağılımı, atopi hikayesi, aynı ilacın tekrar alınımında tekrarlaması, pruritus, lezyonların latent periyottan sonra ortaya çıkması) ile histopatolojik bulguların tanı açısından birbirine üstünlüğü yoktur.Anamnez olmadan histopatolojik bulgular ile kesin tanı koyulamaz. Anamnez, fizik muayene ve histopatolojik bulgular kesin kanı koyulması için birbirini destekler. -71-Herkesin kendi kendini tedavi etmek isteği ve eğilimi ( self medikasyon) ve tavsiyeye uyularak veya anlatılana göre ilaç kullanma şekli ( empirik ilaç uygulanması ) yanında birçok ilaçların eczanelerden reçetesiz ve kolayca sağlanabilmesi ilaca bağlı reaksiyonların artmasına yol açmaktadır.Bu konuda halkın uyarılması, ilaçların başka antibiotikler olmak üzere tam endikasyonu ile kullanılmasının sağlanması, bu reaksiyonların azalmasına yardımcı olacaktır.Ayrıca verilecek ilacın önceden reaksiyon yapıp yapmadığının bilinmesi, doktor tarafından kişinin atopi hikayesinin ve önceden başka bir ilacax allerjie sinin olup olmadığının bilinmesi ilaç reaksiyonlarının önlenmesi açısından yararlı olacaktır. Bazı ülkelerde ilaçların yan etkilerinin araştıran, bu konu da bilgileri toplayıp yazdıran ve değerlendiren merkezler kurulmuştur. Ülkemizde de bu tür merkezlerin kurulması, bu konuda elde edilecek bilgilere dayanarak halkın, ilaç firmalarının ve doktorların uyarılması ilaca bağlı tüm reaksiyonların azaltılması konusunda yardımcı olacaktır. -72-
Özet (Çeviri)
50 cases which show skin findings which are associated with the drug have been investigated by history, clinical findings and histologic findings. The histologic findings that have been observed in the se cases are: 1) Spongiosis which is located in suprabasal layer and epiderma corpus, especially in the basal layer. In the more deteriorated cases dermal epidermal separation and“boul sous-epidermique”, 2)Necros in epidermis basal cells and in the lawer half of epidermis, 3)Oedema in superficial and papiller dermis, k) Vasculitis, Histopathologic findings which have been observed ik in the skin findings are not specific to the drug. Most of the drugs may cause skin findings and they can imitate many dermatologic diseases. -76-