Sağlıklı ve hastalıklı dişetlerinde nötrofil lökositlerin ultrastrüktürel incelenmesi
Ultrastructural studies on the neutrophil leukocytes in healtyand diseased gingivae
- Tez No: 23066
- Danışmanlar: PROF.DR. CEVAT AYVALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 23
Özet
İİ ÖZET Yüksek Lisans Tezi SAĞLIKLI VE HASTALIKLI DİŞETLERİNDE NÖTROFİL LÖKOSİTLERİN ULTRASTRÜKTÜREL İNCELENMESİ Nesrin ÖZSOY Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr, Cevat AYVALI 1992, Sayfa: 23 Jüri : Prof. Dr. Cevat AYVALI Prof.Dr. Hamit BOSTANCI Doç. Dr. Zekiye SULUDERE Bu çalışmada periodontitisli hastalarda dişeti dokusundaki nötrofil lökositler incelenmiştir. Biyopsi materyalleri yetişkin periodontitisli üç hastadan ameliyat anında elde edilmiştir. Doku biyopsilerinden hazırlanan kesitler ışık ve elektron mikroskobunda incelenmiştir. İltihaplanmamış dişetlerinde oral epitelin normal yapısını koruduğu gözlenmiştir. Bazı dejeneratif oluşumlar iltihaplı dişeti epiteli ve bağ dokusunda görülmüştür. Sulkular epitelde parakeratotik görünüş, bol miktarda rete peg yapıları, epitel altı iltihabi hücre infiltrasyonu gözlenmiştir. Cep epitelinde rete peg yapıları, genişlemiş interselüler aralıklar, interselüler köprülerin sayısında azalma, iltihabi hücre infiltrasyonunda artış gibi bazı yapısal değişiklikler saptanmıştır. Polimorfonükleer lökositler epitelin geniş interselüler aralıklarındaki kadar cep epiteli ve cep epiteline yakın damarlar içerisinde nadiren gözlenmiştir. Epitel altı bağ doku lezyonlarında fibroblastlar, makrofajlar, mast hücreleri, lenfositler, plazma hücreleri ve az sayıda polimorfonükleer lökositler gözlenmiştir. Bundan başka elektron mikrograflannda plak mikroorganizmalarını fagosite eden polimorfonükleer lökositler ve doku artıkları arasında makrofaj pseudopodları teşhis edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Dişeti iltihabı, yetişkin periodontitis, iltihabi hücre, polimorfonükleer lökosit.
Özet (Çeviri)
III ABSTRACT Masters Thesis ULTRASTRUCTURAL STUDIES ON THE NEUTROPHIL LEUKOCYTES IN HEALTY AND DISEASED GINGIVAE Nesrin ÖZSOY Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Biology Supervisor : Prof.Dr. Cevat AYVALI 1992, Page : 23 Jury :Prof.Dr. Cevat AYVALI Prof.Dr. Hamit BOSTANCI Assoc.Prof.Dr. Zekiye SULUDERE In this study, neutrophil leuckocytes within the gingival tissue in periodonti tis patients were examined. Biopsy materials were obtained from three adult perio dontitis patient during the operation. The sections prepared from tissue biopsies were studied by light and electron microscopy. It is observed that oral epithelium maintains it's normal structure in uninflammed gingiva. Some degenerative formations have appeared in inflamed gingival epithelium and connective tissue. Parakeratotic aspect, many rete peg formations and subepithelial inflammatory cells infiltrations were observed in the sulcular epithelium. In the pocket epithelium some structural altera tions as rete peg formations, enlargements of intercellular spaces, a decreased number of intercellular bridges and increased infiltration of inflammatory cells, have been determined. Polymorphonuclear leukocytes were rarely observed within the pocket epithelium and it's adjacent vessels, as well as, wide intercellular spaces of the epithelium. In the subepithelial connective tissue lesions, fibroblast, macrophages, mast cells, lymphocytes, plasma cells and few polymorphonuclear leukocytes were observed. Furthermore in electron micrographs, the polymorphonuclear leukocytes that phagocytized the plaque microorganisms and the pseudopodia of macrophages through tissue debris were determined. KEY WORDS : Gingival inflammation, adult periodontitis, inflammatory cell, polymorphonuclear leukocyte.