Kurutma sistemlerinde optimum dren aralığının belirlenmesi
  1. Tez No: 15867
  2. Yazar: RECEP BAKIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SEDAT KAPDAŞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, tarım topraklarındaki borulu drenaj aralıklarının optimum hesabı yapılmıştır. Dren aralıklarının belirlenmesinde; hidrolojik şartlar, toprağın fiziksel ve kimyasal özellikleri ile geçirimsiz tabaka derinliği en önemli faktörlerdir. Birinci bölümde, drenajın tanım ve özellikleri ile dren tesislerin de meydana gelen gelişmeleri açıklanmıştır. İkinci bölümde, tarım topraklarındaki zararlı suların meydana geliş nedenleri; alınacak önlemler ve kurutma metodlarından bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde, drenajın fayda ve mahzurları ile dren şebekelerinde kullanılan boruların özellikleri, bu borularla yapılan hidrolik hesaplar açıklanmıştır. Dördüncü bölümde, dren aralıkları hakkında yapılan literatür araş tırmaları ve özellikleri incelenmiş, önemli araştırmalar hakkında bilgi verilmiştir. Beşinci bölümde, homojen ve homojen olmayan zeminlerde meydana gelen yeraltı suyu. akımı, sonlu farklar metoduyla çözülmüştür. Altıncı bölümde, örnek çözümler ve şekiller yapılmıştır. Yedinci bölümde, bu çalışmadan elde edilen sonuçlar belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study the optimization of drainage spacing has been made for piped drainage systems in agricultural fields. The hydrological conditions, the physical and chemical properties of the ground and the depth of impermeable layer are the most important factors to compute drainage spaces. Definition and specifications of drains and, developments in the area are explained in the first chapter. The reasons emergence of the harmful waters in the agricultural fields, possible measures to be taken and the drainage methods are subjected in the second chapter. The third chapter is attributed to the topics of advantages and disadvantages of drainage, and properties of the pipes which are used in drainage system. Furthermore the hydrolic analysis are explained for the pipes in this chapter. In the fourth chapter studies are examined which are made en tine subject in the past some informations are given for the ones which are assumed most important published works in the literature. In the fifth chapter, the underground water flow through the homogeneous and non homogeneous soil is analyzed by employing the method of finite difference. Some solved problems and drawings are presented in the sixth chapter. The results of the study are presented in the seventh chapter which is constituted the last part of the study.