Toplam kalite yönetimi yaklaşımının ilköğretimde İngilizce ders başarısında etkisi ve bir araştırma
Effect of total quality management approach to English lesson success in primary education and a research
- Tez No: 158758
- Danışmanlar: PROF.DR. CANAN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
ÖZET Bu çalışmanın temel amacı Toplam Kalite Yönetimi yaklaşımının İlköğretimde İngilizce dersindeki başarıya etkisini araştırmaktır. Aynı zamanda Toplam Kalite Yönetimi prosedürlerini ve prensiplerini kullanarak İngilizce dersindeki başarıyı artırma ihtimali de bir alan çalışması ile araştırıldı. Bu uygulamanın öncelikli amacı öğrencilerin İngilizce dersindeki başarılan açısından uygulama öncesi ve sonrası farkları göstermektir. Çoğu organizasyonda Toplam Kalite Yönetimi araçları ve uygulamaları üretkenliği artırmıştır ve hizmet sektöründe müşteri memnuniyetini sağlamıştır. Bu çalışmada Toplam Kalite Yönetimi uygulamalarının öğrencilerin basan seviyelerini artınp artırmayacağım analiz etmek isteğindeyiz. Araştırma eksik veya yanlış öğrenmeye sebep olan faktörleri değerlendirip İngilizce dersindeki basan seviyesini yükseltmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca sonuçlar diğer derslerde başka öğretmenler tarafından başarıyı artırmak üzere kullanılabilecek bir örnek olarak gösterilmektedir. İlk aşamada genel olarak şirketlerdeki Toplam Kalite Yönetimi yaklaşımı ile ilgili gerekli okumalar ve literatür taraması tamamlandı. Bu çalışmayla kitaplardan, makalelerden, tezlerden ve internetten yazılı bilgiler toplandı. Bu bölümde Toplam Kalite Yönetimi'nin genel kavranılan, tarihi gelişimi, temel araçları açıklandı ve Toplam Kalite Yönetimi'ne katkıda bulunan kişilerden bahsedildi, ikinci aşama olarak İlköğretim ile ilgili genel bilgi verildi. Üçüncü aşama olarak İlköğretimde Toplam Kalite Yönetimi anlayışı, kalite göstergeleri, Toplam Kalite Yönetimi uygulamasının eğitim sisteminde sağladığı avantajlar, Toplam Kalite Yönetimi uygulamasının öğretmen ve öğrencilere faydası gibi faktörler aracılığı ile tanımlandı. Dördüncü aşama olarak Toplam Kalite Yönetimi'nin ilköğretimde İngilizce ders başarısını artırmak için uygulanması ile ilgili bir alan çalışması yürüttük. viiDördüncü bölümde öğrenciler ile çalışmalar yürüttük. Beyin fırtınası, görüşme, anket gibi yöntemleri de içeren birçok veri toplama metodu kullanıldı. Başarıyı etkileyen faktörler hakkında bir anket cevaplandı ve sonuçlar farklı değişkenler ve araştırma sorusunu belirginleştirecek şekilde fikirler verdi. Sonunda anket 152 öğrenci tarafından cevaplandı. Verilen cevaplar tablo haline getirildi ve içerik analiz edildi. Analiz yapılırken frekans değerleri, yüzde, korelasyon ve çapraz tablolar kullanılmıştır. Bu sonuçlara göre iyileştirme alanları analiz edilmiş ve başarı seviyesini yükseltmek için gerekli adımlar atılmıştır. Birinci dönem notlan (iyileştirmeler yapılmadan önceki) ve ikinci dönem notlan (iyileştirmeler yapıldıktan sonra) ön-test ve son-test puanlan olarak alınmıştır. Ve son olarak bu iki dönemin notlan arasında analiz yapılmıştır. Son analizden görülebilmektedir ki; ikinci dönem İngilizce dersinde iyileşmeleri söz konusu olan öğrencilerin sayılan ve dolayısıyla yüzdeleri Toplam Kalite Yönetimi uygulamalarından sonra oldukça artmıştır. Özet olarak diyebiliriz ki Toplam Kalite Yönetimi uygulamalarının İngilizce derslerinde kullanımı İlköğretim kurumlarındaki öğrencilerin başarısını artırmaktadır. viii
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The main goal of this study is to investigate the effect of Total Quality Management approach on success in English lessons in Primary Education. Also the possibility of increasing success in English lessons using Total Quality Management procedures and principles researched through a field study. The primary purpose of this application is to show the difference of students in terms of success in English lessons after and before the application. In many organisations, total quality management tools and applications have increased productivity and also in service sector, it has provided customer satisfaction. In mis study, we want to analyze whether Total Quality Management applications would increase the success level of students in English lessons. The survey is aimed to evaluate the factors which cause incomplete or incorrect learning and make improvements in order to increase success level in English lessons. Apparently the results are shown as an example which might be used for increasing success in other lessons by different teachers. At the first stage necessary readings were made and literature survey about Total Quality Management Approach in companies as general was completed. Through this survey literal data was collected from books, articles, thesis, and internet In this section basic concepts historical development and main tools of Total Quality Management explained and people having contributions to Total Quality Management were mentioned. As the second stage, general information about Primary Education was given. As the third stage, perception of Total Quality Management in Primary Education was defined through the factors such as quality indicators, advantages of application of Total Quality Management in education system and benefits of application of Total Quality Management for teachers and students. As the fourth stage, we carried out a field research about of application of Total Quality Management in order to increase success in English lessons in Primary Education Institutions. vABSTRACT The main goal of this study is to investigate the effect of Total Quality Management approach on success in English lessons in Primary Education. Also the possibility of increasing success in English lessons using Total Quality Management procedures and principles researched through a field study. The primary purpose of this application is to show the difference of students in terms of success in English lessons after and before the application. In many organisations, total quality management tools and applications have increased productivity and also in service sector, it has provided customer satisfaction. In mis study, we want to analyze whether Total Quality Management applications would increase the success level of students in English lessons. The survey is aimed to evaluate the factors which cause incomplete or incorrect learning and make improvements in order to increase success level in English lessons. Apparently the results are shown as an example which might be used for increasing success in other lessons by different teachers. At the first stage necessary readings were made and literature survey about Total Quality Management Approach in companies as general was completed. Through this survey literal data was collected from books, articles, thesis, and internet In this section basic concepts historical development and main tools of Total Quality Management explained and people having contributions to Total Quality Management were mentioned. As the second stage, general information about Primary Education was given. As the third stage, perception of Total Quality Management in Primary Education was defined through the factors such as quality indicators, advantages of application of Total Quality Management in education system and benefits of application of Total Quality Management for teachers and students. As the fourth stage, we carried out a field research about of application of Total Quality Management in order to increase success in English lessons in Primary Education Institutions. v