Öğretmenlerin disipline ilişkin tutumları ve toplam kalite modelinde disiplin anlayışı
Teachers attitudes related to discipline and the discipline approach within the framework of total quality
- Tez No: 106647
- Danışmanlar: PROF.DR. MUHSİN HESAPÇIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 284
Özet
ÖZET Toplumlar varlıklarını sürdürebilmek amacıyla gençlerini topluma ve geleceğe hazırlamak için eğitim sistemini oluşturmuşlar, 17. yüzyıldan itibaren de“okul”adıyla kurumlaştırmışlardır. Günümüzde uygulanmakta olan eğitim sistemi 19. yüzyıldaki toplumların sosyal ve ekonomik düzenleri doğrultusunda hazırlanmıştır. Bu sistemle, 21. yüzyılda çalışacak yaratıcı, hoşgörülü, esnek ve bilimsel düşünebilen vatandaşlar yetiştirilmesi imkânsız gözükmektedir. Teknolojinin hızla ilerlemesi sonucunda bugün bilek gücünü gerektiren işler için bile gelecekte bilgi gerekli olacaktır. Bu beklenti sonucunda çağdaş ülkelerde ve bizde de eğitim sistemleri değişime zorlanmaktadır. Değişim için eğitim sistemlerinde nicelik olarak, çocuklann okullarda geçirecekleri yılların sayısı arttırılır. Gelişmiş ülkelerde yaklaşık 11 -12 yıl olan zorunlu eğitim, ülkemizde de 1997 ' den itibaren 5 yıldan 8 yıla çıkarılır. Nitelik olarak da 1990 ' larda itibaren ekonomi alanında verimi artıran, insan onurunu koruyan, katılımcı, işbirliğine önem veren ve demokratik çalışma ortamı sağlayan toplam kalite yönetimi (TKY) modeli; öğrencilerin okuldan kopmalarını engelleyeceği ve onları 21. yüzyıldaki demokratik toplumların vatandaşları olarak hazırlayacağı öngörülerek, pek çok eğitimci ve okul tarafından eğitime uyarlanmaya başlanır. Toplam kalite yönetiminde amaç, kaliteli ürün ve hizmet üretmektir. Okullardaki ürün, öğrencinin öğrenmesinin kalitesidir. Kaliteli bir öğrenme için ise iyi bir sınıf yönetimi gerekir. Sınıf yönetimi, sınıftaki düzenin kurulması ve korunması sürecidir. Bu süreç içinde huzur bozucu öğrenci davranışlarına tepki gösterirken öğretmenin kullandığı teknikler ve stratejiler de disiplindir. 19. yüzyıl eğitim sisteminde korku yoluyla disiplin yaklaşımı kullanılmıştır. Fakat TKY modeli, önleyici disiplin yaklaşımı ile uyumlu olduğundan, öğretmenler bir disiplin plânına ihtiyaç duyarlar. Kullanışlı bir disiplin plânı bir teoriye dayalıdır ve öğretmene, hem kendi davranışlarını hem de öğrenci davranışlarını nasıl değiştireceğini gösterir. Bu çalışmada da disiplinin yönetsel ve eğitsel işlevlerinin tümünü içeren seçme teorisi teorik temel olarak alınmış ve TKY modeline uygun olan“Lider Öğretmenin Onurlu Disiplin Anlayışı (LÖODA) ”programı hazırlanmıştır. Programın amacı, öğretmenlerin sınıfı yönetirken ve disiplin sorunlarıyla karşılaştıklannda itaati temel alan otoriter yönetici davranışları değil, hem kendilerinin hem de öğrencilerinin onurunu koruyacak biçimde lider yönetici davranışlar sergilemelerini sağlamaktır. Öğrendikleri programın sınıfta uygulama sonuçlarından memnun kalan öğretmenlerin ve öğrencilerinin kaliteli sınıf ve kaliteli okul olma sürecinde ilerleme isteklerini arttırmak hedeflenmiştir.. Çünkü kaliteli sınıf ve kaliteli okul olmak için öğrenciler ve öğretmenler zorlanamazlar. Onlara yalnızca yöntem öğretilir, cesaret verilebilir, eğer seçerlerse kalite sürecinde ilerlemek için bir şansları olur. Araştırmada ömeklem grubu olarak İstanbul Eğitim ve Kültür (İSTEK) Vakfı ilköğretim okullarından ikisinin 7. sınıf öğretmen ve öğrencileri seçilmiştir. Ortaokul öğretmenlerininIll sınıftaki disiplini sağlamak için kullandıkları not ve disiplin cezaları, ortaokullar zorunlu ilköğretim kapsamına alındıklarında geçersiz olmuştur. İSTEK okullannda öğretmenlerin, öğrencilerine sevgi ve hoşgörü ile davranmaları desteklenmekte ve beklenmektedir. Fakat öğrencilerini korkutamayan öğretmenler sevgi ve hoşgörünün sınırlarını genişletmenin de sınıftaki disiplin sorunlarını çözümleyemediğini görerek yeni bir yöntem arayışına girmişlerdir. Öğretmenler onurlu disiplin anlayışını anlamak ve uygulamak için hazır ve isteklidirler. 2 ayrı okulda 8 ve 9 kişilik iki ayn öğretmen grubuna 8 hafta boyunca“Lider Öğretmenin Onurlu Disiplin Anlayışı (LÖODA)”programı uygulanmıştır. Uygulamanın öncesinde ve sonrasında tüm 7. sınıf öğretmenlerine“Ergin yönetici tarzları ölçeği,”öğrencilerine de“sınıf ortamı ölçeği”ve“California kişilik envanteri”verilmiştir. Ayrıca öğretmenlere“Ergin değişime direnç ölçeği”ve“demografik anket”de uygulanmıştır. Araştırma bulgularına göre uygulanan programla öğretmenlerin ve dolayısıyla öğrencilerin davranışlarında belirgin farklar yaratılamamıştır.“Sınıf ortamı ölçeği”nin“yaratıcılık, katılım, düzen ve organizasyon”boyutlarıyla“katılımcı ve sosyal”yönetici tarzları arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Olumlu sınıf ortamının varlığı konusunda öğrencilerin algıları ile öğretmenlerin değerlendirmeleri paralellik göstermektedir. Bununla birlikte öğrencilerin algılarına karşıt olan“koruyucu, disiplinci, bürokrat, gözetmen ”gibi alt boyutların da aynı“sınıf ortamı ölçeği”boyutlarıyla anlamlı ilişkileri saptanmıştır. Araştırmada dikkate değer bir sonuç, deney grubundaki öğretmenlerin“sosyal”yönetici tarzlarındaki artış olmuştur.“Sosyal”yönetici olan öğretmen, öğrencilerinin psikolojik ihtiyaçlarının karşılanmasına, sınıfta işbirliği ve uyum olmasına önem verir. Bu konular uygulanan programda kaliteli bir sınıf öğretmeninde olması gereken davranışların en Önemlileri olarak vurgulanmıştır. Çünkü seçme teorisine göre sınıfta psikolojik ihtiyaçları karşılanan öğrencilerin sınıftaki uyumları artacak ve disiplin sorunları kendiliğinden azalacaktır. Bununla birlikte kaliteli bir sınıf öğretmeninin“sosyal”tarzın çok ötesinde“lider”tarzında yönetici davranışına sahip olması beklenir. Çünkü kalite okulunda disiplin, öğretmenlerin ve idarecilerin otoriter yönetimden lider yönetime geçmeleriyle sağlanır. Sınıfın, öğrencilerin orada bulunmaktan hoşlanacakları bir yer olması amaçlanır. Bir sınıf, başarısız ve / ya da huzur bozucu öğrenciler için iyi bir yer olduğunda, iyi ve başarılı öğrenciler için daha da iyi bir yer olacaktır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Societies, for the purpose to keep their existence by preparing their youngsters for the society and the future, have made up an education system and institutionalized since the 17 th century under the name 'school.' The educational system today has been prepared considering the social and economic structure of the 19 th century societies. However, it seems impossible to raise creative, tolerant, flexible citizens carrying scientific methods of thinking within this system. The result of rapid improvement in technology will necessitate information even for the manual workers of the future. This expectation brings about change in modern societies including Turkey. To bring change, the academic periods of the schools is increased. Compulsory education - eleven to twelve years in developed countries - is changed from five to eight years in our country since 1997. Since 1990' s total quality management model (TQM) which raises efficiency in economic terms, protects human honour, is contributive, minds cooperation and provides democratic environment, has been adopted by many educators and schools in their systems to raise democratic citizens of societies for the 21 st century. TQM model is aimed to produce quality and service. The product of a school means the quality of learning. For a quality learning, effective classroom management is a must. Classroom management is a process of establishing classroom structure. The techniques and strategies that a teacher uses while reacting to unwanted behaviors are through the process discipline. A strict discipline approach is used in the education system of the 19 th century. Because TQM model coexists with preventive based discipline model where teachers are in the need of a discipline plan. A useful discipline plan has a theoretical basis and shows how to change behavior both for the teacher and the student. Also in this study a theory including all the management and educational components is chosen to set up a base, and finally a program suitable to TQM model is improved. This program is called the“Honoured Discipline Understanding of a Leader Teacher (HDULT).”The program aims not a loyalty based authoritarian management behaviour when the teacher encounters a discipline problem, but a leadership oriented behavior that protects the honour of both the students and the teachers is aimed. The goal of the program is to improve the will of the students and the teachers who are content of the results of the practice of the program on the way to establish a quality classroom and school environment. The reason is that the teachers and the students cannot be enforced to increase quality in the classroom and the school. Method can be taught to them, they can be encouraged; and if they choose, they will have a chance to improve in the process of establishing quality.In the research, the seventh grade students and teachers are chosen as the sample groups from the two primary schools of the istanbul Education and Culture Foundation Primary Schools (İSTEK Vakfı). The punishment reflected in grades and discipline of the secondary school teachers turned out to be a failure when the secondary schools are taken under the primary school system. In the İSTEK Foundation Schools the teachers are expected to behave tolerant and lovely to their students. However, the teachers who were not able to scare the students has also realized that enhancing the boundaries of love and understanding do not help to solve the discipline problems within the classroom context and searched for a new method to succeed. The teachers are keen on understanding and applying the honoured discipline approach. The“Honoured Discipline Understanding of a Leader Teacher (HDULT)”program is administered to eight and nine subject teachers in two distinct schools through eight weeks.“Ergin Management Styles Inventory”are applied to seventh grade teachers.“Classroom Environment Inventory”and“California Personality Inventory”are applied to students both before and after the program is applied.“Ergin Resistance Inventory”and“Demographic Information Questionnaire”are also applied to teachers. Research results show that the program was not able to create significant difference in behaviors of the teachers, hence the students.“Involvement, innovation, order and organization”subtests of“Classroom Environment Inventory”are correlated with“contributive and social”management styles. Students' perceptions and teachers' evaluations of positive classroom environment are correlated. Moreover,“protective, disciplinarian, bureaucrat, inspector”subtests as the opposite of the students' perceptions have the significant relations with the same“Classroom Environment Inventory”subtests. Another significant result of the research is the increase in the“social”management style in the experiment group of teachers.“Social”manager teacher considers the students' psychological needs, cooperation in the classroom and the harmony. These topics have been emphasized in the program as the most important behaviors a qualified teacher should have. Since according to the choice theory, the students whose psychological needs are satisfied at the classroom have higher accordance and less discipline problems. It is also expected that a qualified teacher should have“leader”style management behaviors further than“social,”since at a quality school discipline is accomplished by teachers' and managers' shift from authoritarian management to leader management. The classroom is aimed to be a space where students are fond of being there. When a classroom is a nice place for unsuccessful and/or disruptive students, it is even a better place for good and successful students.