Isı pompası konut ısıtmasında ısı pompası ve klasik sistem ile karşılaştırılması
- Tez No: 15876
- Danışmanlar: PROF.DR. KEMAL TANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Ill OZST Son yıllarda enerdi kaynakları ve ısı enerjisinin yeniden kullanılması konularında yoğun çalışmalar yapılmakta dır. Bu bakımdan ısı pompası, sarf edilen enerjiden daha bü yük bir enerjiyi ısıtma maksadı ile kullanmayı sağladığın dan üzerinde çalışılan konulardan birisi olmuştur. Kışın ısıtmada kullanılan ısı pompası yazın da soğutma maksadıyla kullanılabilmektedir. Yatırım masrafları büyük olmasına rağmen enerjinin pahalılaşması, ısı pompası için geri ödeme süresini kısalt mış ve ısı pompasının daha çok kullanılmasına sebep olmuştur. Geri ödeme süresinin tayininde Isıtma Tesir Katsayısının (ITK) On emi büyüktür. Bu çalınmada ısı pompası sistemi teorik olarak ince lenmiş daha sonra bir konut için ısıtma amaçlı ısı pompası projelendirilmiştir. Klasik kalorifer sistemi" hesapları incelenerek', son bölümde ilk yatırım ve işletme maliyetlerinin analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In recent years some intense researches have been made on recycling of energy resources and thermal energy. In this context, the heat pump is one of the most important subjects because of the fact that it can supply for heating purposes an energy larger than the one spent to create it. A heat pump used for heating purposes in winter can be used for cooling purposes summer too. Although the investment cost is considerably high, increasing energy expenses shorten the heat pump's depreciation time, so that the heat pumps turn out to be increasingly preferable. The Heat Performance Coefficent plays an important role to determine mentioned depreciation time. In this stuay, the heat pump has been reviewed theory cally, then a heat pump for domestic heating purposes has been projected. After having reviewed the conventional domestic central heating system calculations, the initial investment and operational costs have been analysised in the last chapter.