Güneş toplacından faydalanmanın bilgisayarla hesabı
  1. Tez No: 35294
  2. Yazar: EROL KURUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL TANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Güneş. dünyamızın en önemli enerji kay nag id ir. Bu kaynaktan en fazla düzeyde fay dal anmak, me ve ut diğer enerjileri elde ederken ortaya çıkan olumsuzlukları azaltacaktır. özellikle.çevre kirliliğinin önemli bir sorun teşkil ettiği günümüzde. güneş enerjisi temiz enerji kaynağı olarak dikkatleri çekmektedir. Güneş enerjisi, konut ısıtmasında ve sıcak su eldesinde kullanılabilir.Ancak. sistemin yardımcı ısıtmaya ihtiyaç göstermesi. ilk yatırım maliyetinin diğer sistemlere göre yüksek olması ve düşük verimle çalışması yaygın kullanımı engeli emektedir. Bu çalışmada, ısı pompası destekli güneş enerjili ısıtma sisteminin konut konforunda kullanımı analiz edilmiştir.Bu amaçla bir bilgisayar programı hazırlanarak, ısı ihtiyacı belirlenmiş olan bir konut için sistem kapasitesi ve maliyeti hesaplanmıştır. VII
Özet (Çeviri)
SUMMARY Sun is the most important enegry source of the world. When we use solar energy at maximum level instead of other energy sources, negative effects of other systems will be lessen. Solar energy can be used, as space heating and domestic hot water. But solar energy systems require auxiliary heating system. Due to that reason, initial investment of the solar system is higher than known energy systems. In this thesis solar energy system aided with heat pump which is used as space heatings are analysed. For this reason, a computer program has been prepared and heat capacity and cost of the system have been calculated for a house of which heat requirement is determined. VII 1