İlköğretim okullarında görev yapan öğretmenlerin stres düzeyleri
Stress level of teachers for working primary school
  1. Tez No: 159423
  2. Yazar: İLKNUR NAYAN COŞGUN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYŞE DEMİRBOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET Stres, günümüzün hızla değişen dünyasında bireyin özellikle fiziksel, ruhsal, zihinsel sağlığını ve verimliliğini etkileyen bir kavram olarak kabul edilmektedir. Bireylerin örgütlerde geçirdikleri zaman dilimi dikkate alınırsa, örgütün kendisi bizzat stres kaynağı oluşturmaktadır. Her örgüt uyguladığı politikaya ve diğer birtakım etmenlere göre stres kaynaklan geliştirmektedir. Bu araştırma, Ankara ili merkez ilçelerinde yer alan ilköğretim okullarında görev yapan sınıf ve branş öğretmenlerin stres düzeyinin yaş, cinsiyet, medeni durum, mesleki kıdem ve branşa göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma betimsel bir araştırmadır. Araştırma örneklemi 2004-2005 eğitim-öğretim yılında Ankara ili Merkez ilçelerinde açık olan ilköğretim okullarından seçilen 24 ilköğretim okulunda görevli bulunan 369 öğretmenden oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak“İş Stres Düzeyi Ölçeği”kullanılmıştır. Uygulanan anketler sonucu elde edilen verilerin istatistiksel analizi için t testi, varyans analizi, frekans, Anova (Oneway) testinden yararlanılarak analizler yapılmıştır. Analizler SPSS (Statistical Packet for Social Sciences) programı kullanılarak yorumlanmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre sınıf öğretmenlerinin stres düzeyi branş öğretmenlerinden daha yüksektir. Kadınların stres düzeyinin erkeklerden daha yüksek olduğu bulunmuştur. Öğretmenlerin evli veya bekar olmalarının streste farklılığa yol açmadığıII saptanmıştır. Öğretmenlerin yaşının stres düzeyini etkilediği belirlenmiştir. 0-25 yaş ve 40 yaş üzeri öğretmenler daha streslidir. Öğretmenlerin meslekteki kıdemi toplam stresi etkilemektedir. 0-5 yıl ve 20 yılın üzeri görev süresindeki öğretmenlerin stres düzeyleri daha yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT In our changing world, stress is a concept that effects individual's physical, psychological, intelligence health and business success. If we pay attention to the time we have in organization, we see that organization is a personality stress source. The whole organization, developes stress sources according to practice politics. This research was conducted in order to make a comparative study on the stress levels of class teachers and branch teachers. Among the central schools in Ankara city. In addition to this the teachers stress levels also researched to determine the variations for the age, sex, marriage status, the type and period of duty and branch. The research is a destrictive one. The research's sample consists of 369 teachers working in 24 primary schools that are achosen among all the Central Schools in Ankara city in the 2004- 2005 educational year. As the data collection tool, the scales of“The Scale of Working Strees Level”. In order toand of the research; the percentage, T-test, one way Variance Analysis were used. Analysis have been commented using SPSS (Statistical Packet for Social Sciences). According to the results obtained in then research, guide-class teachers become more stress than administration-branch teachers. It was seen that women have more stress than men. It was determined that the marital status of teachers didn't cause any difference in their stress.IV It was seen that teacher's age effects the total stress. 0-25 age and over 40 age teachers have more stress than others. The total stress is effected by the duty period of teachers. The teachers serving for 0-5 years and more than 20 years have more stress than the others.