Ömer Çam hoca hayatı, eserleri ve eğitim anlayışı
Life of Ömer Çam hodja, his works and idea of education
- Tez No: 158883
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA USTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Eğitimin fert ve toplum ihtiyaçlarına cevap verebilmesi için kültürel değerlerin, içinde yaşanılan şartlara göre yorumlanması gerekmektedir. Ayrıca eğitimin yetişmekte olan nesillere aktarılmasına yardımcı olabilmesi için de gelişmesi kaçınılmaz görülmektedir. Tarih boyunca bütün milletlerin hayatındaki en çok değişme ve gelişmeler, toplumsal ve kültürel alanda olmaktadır. Toplumsal ve kültürel alandaki değişmeler her zaman hızlı bir şekilde devam etmektedir. Bu hızlı değişme ve gelişmeler eğitim ve öğretimi de etkilemektedir. Bu sebeple çok kısa bir zaman geçmesi karşılığında bile eğitimin ihtiyaçları sürekli değişmektedir. Değişmekte olan ihtiyaçlara cevap verebilmek için de eğitimi daima yenilemek ve geliştirmek gerekmektedir.Bütün milletlerin eğitim tarihindeki uygulamalara bakıldığında, eğitim amaçlarına ulaşmalarında, fert ve toplum ihtiyaçları yanında, kültürel mirasın yetişmekte olan nesillere kazandırılmasına büyük ölçüde Önem verdikleri görülmektedir. Kültürel hayatı belirleyen başlıca manevî değerler; temel inançlar, ahlâkî değer yargılan, örfler ve adetlerdir. Çağdaş eğitim anlayışına göre, eğitim üzerinde etkisini gösteren temel inançlar arasında dinden daha kuvvetli olanı yoktur. Dinin eğitim üzerinde bu kadar etkisi olmasına karşılık fert ve toplumların din eğitiminden yoksun bırakmanın anlamsız olacağı kanaatindeyiz.İşte bu sebeple biz araştırmamızın konusunu seçerken bu düşünceler üzerinde durarak araştırmamızı sürdürmeyi amaçladık. Çünkü Ömer Çam, eğitim anlayışı hakkındaki düşüncelerini açıkladığı yıllar özellikle 1970–1985 yıllan arasındadır. Her ne kadar yaklaşık 30–35 yıl geçse de eğitim alanındaki değişiklikler yerinde saymamakta ve sürekli yenilenmekte ve gelişmektedir. Bu sebeple;O zamanki eğitim düşünceleri ile günümüz eğitim düşüncesi arasında ne gibi değişiklikler olmuştur?O zamanki eğitim ihtiyaçları ile günümüz eğitim ihtiyaçları aynı mıdır? Eğitim ihtiyaçları değiştiyse, ne gibi ihtiyaçlar değişmiştir?Ömer Çam'ın o zamanki düşünceleri ve eğitim hakkındaki önerileri ve teklifleri halen geçerliliğini sürdürmekte midir yoksa geçerliliğini kaybetmekte midir?Ömer Çam'ın eğitime katkıda bulunduğu düşünceler nelerdir?Bu düşünceleri ile günümüz eğitimcileri ve özellikle din eğitimcilerine hangi yönde tesir ve etkide bulunmuştur?Ömer Çam'ın eğitim ve din eğitimi anlayışındaki temel kavramlar nelerdir?Ömer Çam'ın eğitim anlayışının esas unsur ve amaçları nelerdir?Ömer Çam'ın eğitim anlayışı günümüz eğitimine hangi yönde etkiler bırakmıştır?İşte bütün bu sorulara cevap bulabilmek için konumuzu“ Ömer Çam'ın Hayatı, Eserleri ve Eğitim Anlayışı”olarak seçmeyi uygun bulduk.
Özet (Çeviri)
Cultural values in order to respond to the training needs of the individual and society, must be interpreted in accordance with the living conditions. It also helps to be transferred to the development of budding generation's education is inevitable. Most changes and developments in the lives of all nations throughout history, it is the social and cultural areas. Changes in social and cultural fields always continues quickly. These rapid changes and developments also affect education and training. Thus a short time needs to pass even for training are constantly changing. Training in order to respond to the changing needs must always renew and improve.When we look at the implementation of all nations in the history of education, to reach their educational goals, alongside individual and social needs, the budding generation's cultural heritage is seen largely Importance given to equip. The main spiritual values that define the cultural life; basic beliefs, moral values trial, and are custom pieces. According to the understanding of contemporary education, showing the impact on education of the basic beliefs that there is no stronger than religion. Despite the fact that the influence of religion on education so individuals and communities, we believe it would be pointless to deprivation of religious education.That is why we aim to continue our research focusing on these ideas when choosing the subject of our research. Because Omar Pine, year expressing her views on education approach is in particular the 1970-1985 year. Although the place is about 30-35 years, it would also count changes in the field of education and constantly being renewed and developed. Therefore;What have been the changes as of that time with current educational thinking thoughts training?Then the current educational needs and training requirements the same?Training needs have changed, what has changed as needs?Omar pine and education at that time thought about the proposals and bids are no longer valid or is it still maintains the validity sturdy?What are the thoughts that contribute to the education of Omar Pine?With this in mind today's educators and especially teachers were in effect and influence the direction in which their religion?What are the basic concepts of Omar Pine understanding of education and religious education?What are the essential elements and objectives of the educational approach Omar Pine?Omar affect the direction in which it is left to pine understanding of current educational training?That's our topic to find answers to all these questions, we decided to select as“Ömer Çam Life, Works and Concept of Education”,