Yeni ekonomi ışığında eğitim girişimciliği ve İstanbul'deki eğitim girişimcileri üzerinde nitel bir araştırma
Educational entreprenevr ship in the ligh of new economy
- Tez No: 158918
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN BAKİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
ÖZET Yeni ekonominin lokomotifi ya da yapıtaşı olarak görülen girişimciliğin eğitimle etkileşimi içinde bulunduğumuz yüzyılda daha da önem kazanacaktır. Ekonomik tüm yapıtaşlarının değiştiği 21. yüzyılda, eğitim sektörünün de bu değişim çerçevesinde yeniden şekilleneceği kaçınılmazdır. Avrupa Topluluğu ve Amerika Birleşik Devletleri bu değişim çerçevesinde yaptıkları planlarda girişimciliğe ayrı bir önem vermektedirler. Artık dünyanın bütün gelişmiş ülkelerinde lise ve üniversite düzeyince girişimcilik dersleri verilmektedir. Bu tez çalışmasında da gelişmekte olan yeni ekonominin ışığında dünya ve ülkemizde girişimciliğin önemi vurgulanarak, eğitim sektöründe yapılacak girişimciliğin bireyin gelişimi ve ülke kalkınmasına nasd etki yapacağı incelenmeye çalışılmıştır. Bu kapsamda, İstanbul'dan görüşme talebimize olumlu yanıt veren 20 Eğitim Girişimcisi ile görüşülmüş, daha sonra araştırma problemi ve alt problemler doğrultusunda 40 soruluk bir soru havuzundan seçilen sorularla yarı yapılandırılmış görüşme uygulanmıştır. Kurumsal eğitim, özel okul, yuva, dershane, eğitim teknolojisi, eğitim dergiciliği şirketleri ve vakıf kurucularından seçtiğimiz Eğitim Girişimcilerinde ortak noktalar, bakış açıları ve Türkiye'de Eğitim Girişimciliği hakkında bulgular elde edilmeye çalışılmıştır. Araştırma sonunda Eğitim Girişimcilerinin genelde küreselleşmenin getirdiği yeni ekonomideki büyük değişimin bilincinde, özgüvenleri ve bağımsızlık duyguları yüksek kişiler oldukları bulunmuştur. Literatürde girişimciliğin ortak bir tanımında anlaşılamadığı gibi, eğitim sektöründeki girişimcilerin de girişimcilik konusunda birbirinden oldukça farklı algılayışlara sahip oldukları bulunmuştur. Görüşülenlerin ülke ve sektör bazında sorunları da dinlenilmiş ve olası çözüm yolları da geliştirilmeye çalışılmıştır. Ayrıca Eğitim Girişimcilerinin bakış açıları da değerlendirilerek bu sektörde devletin ve çeşitli kurumların yapabilecekleri destekler konusunda önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The interaction of entrepreneurship, which is called the bedrock of the new economy, with the education will be extremely important in the century we are. It is inevitable for the education sector to be reformed within the framework of this change. United States of America and European Union take entrepreneurship with great importance in their strategies in order to keep up with these changes. Today courses of entrepreneurship are taught at high school and university levels in all developed countries. In this thesis the importance of entrepreneurship in education industry is investigated, emphasizing the significance of entrepreneurship at home or in the world in the light of new economy. In this context, twenty education entrepreneurs who accepted our request have been interviewed within a semi- formed structure during which questions from a pool of 40 have been asked in accordance with the problems and sub-problems. Shared points, perspectives and findings about Turkish Education entrepreneurs have been acquired from education entrepreneurs of corporate education companies, private schools, kindergardens, language schools and education technology companies. As a result, it has been found that Education entrepreneurs are independent people with high self confidence being conscious of the changes that the new economy has brought. Like there is no common definition of entrepreneurship in Literature, education entrepreneurs have been found to have different perceptions about entrepreneurship. The problems related to both the sector and the country have been listened and possible solutions have been developed accordingly. In addition to this, the approaches of the education entrepreneurs have been assessed and the supports that the government and related organizations could provide have also been suggested.