Resim eğitiminde Türk kozmolojisinin rolü (11-14 yaş grubu resim eğitiminde bir yöntem denemesi)
The role of Turk cosmology in fine art education ( a method of essay regarding fine art education among 11-14 age range)
  1. Tez No: 158919
  2. Yazar: KADER AKÇAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYLA ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 269
Özet
ÖZET Çağdaş insan atalarına göre daha iyi bir soyutlama ve yaratıcılık yeteneği ortaya koymak zorundadır. Daha iyi bir soyutlama ve yaratıcılığın yolu etkin bir sanat eğitimidir. Artık amacına ulaşmış bir sanat eğitimi çağdaş hayatın bir lüksü değil, adeta olmazsa olmazı olmuştur. Bütün çabalara rağmen ülkemizde resim eğitiminden beklenen verim alınamamaktadır. Resim hala çoğu öğrencinin gözünde ya gereksiz ya da dayatılan bir dersin adıdır. Resim eğitiminin daha cazip kılınması milli eğitimimiz adına aşılması gereken önemli problemlerden birisidir. Türk kozmolojisi coğrafî olarak Hint, Çin ve İran gibi köklü mitolojilerle komşudur. Bu komşuluk nedeni ile karşılıklı etkileşim Türk kozmolojisine evrenselliğe açık bir içerik kazandırmıştır. Yine bu nedenle çok zengin sembolik ve plastik unsurlar içermektedir. Resim eğitiminde mitolojiden yararlanmak düşüncesi yeni değildir. Batıda resim eğitiminin doğuşundan bu yana, eğitimin her safhasında mitolojik malzemeden yararlanılmaktadır. Ancak bizim eğitimimizde kendi mitolojik malzememizden yeterli derece yararlandığımız söylenemez. Halbuki, kendi kozmolojimizden yararlanmak resim dersini daha cazip bir hale getirebilir. Bu gerekçeyle Türk kozmolojisinin resim dersine özendirilmesindeki rolünü araştırmaya değer buldum. Araştırma için 11-14 yaş grubu öğrenciler seçildi. Öğrencilerin seviyesine uygun plastik ve sembolik unsurları içeren kozmolojik öyküler, dramatik bir üslupla öğrenciye sunuldu. Konunun işlenmesi için gerekli teorik bilgiler verilerek, öğrencilerin dinlediği hikayeleri resimlemesi istendi. Aynı öğrencilerin eski resimleriyle yeni resimleri belli başlı kriterlere göre kıyaslandı ve aradaki farklar değerlendirildi. Sonuç olarak kendi kozmolojik hikayelerimizin öğrencinin, resim dersini benimsemesi üzerinde olumlu etkide bulunduğu, resimlerde daha yaratıcı, kompozisyon ve renk açısından daha zengin ve daha çok kendisine ait resimler ortaya çıktığı tesbit edilmiştir. vı
Özet (Çeviri)
SUMMARY Contemporary human being has to put forward a higher creativity and a higher level of abstraction than his forefathers. A higher creativity and a higher level of abstraction can best be ensured through an effective art education. In our day and age, art education is not a luxury but a necessity. Despite all work, art education is not as effective as it could be in our country. Drawing pictures and art is stil the name of an unnecessary lesson according to most pupils. Making this lesson more attractive is a very important problem that has to be solved. The use of mythology in art education is not a new idea. From the beginning of art education in the West, mythology and old tales have been used in all steps of art education. On the other hand, Turkish mythology is very rich, having many plastic and symbolic compenents. It also incorporates elements from Persian, Indian and Chinese mythology, thus has an universal appearance. For this reason, the use of our own mythology in art education may make his lesson more attractive. This study was planned to find out the role of Turkish Cosmology in making art lessons more pleasing for students. Students between the ages 11 and 14 were selected for this study. Cosnologic stories, having appropriate symbolic and plastic components, were put forward to the students in a dramatic style. After theoretical information was given about the subject, the subjects were asked to make a picture of the story. The old and new pictures each student made were compared and evaluated. As a result, it was concluded that cosmologic stories increased the motivation and improved the creativity of the students. Vll