Siyasal iletişimde metin analizi
Text analysis in political communication
  1. Tez No: 158984
  2. Yazar: LEVENT GÜRÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENGÜL ÖZERKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Reklamcılık ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 298
Özet
ÖZET Araştırmanın amacı, siyasal iletişim metinlerinin yapısını çözümlemede gösterge ve ideoloji kullanımım iki farklı siyasal görüşe ait söylemlerle örneklendirmek ve bu söylemlerdeki ortak yönleri ve ayrılıkları açıklığa kavuşturmaktır. Çalışmamda, siyaset ve iletişim tarihinde köklü ayrılıklar olan iki ülkenin değişik politik çizgideki liderlerinin, Recep Tayyip Erdoğan'ın ve Tony Blair'in söylemlerinde, ele alman konular ve öncelik sıralan, dini öğelere yer verilmesi, entelektüel ya da basit bir dilin sahiplenilmesi gibi farklılıkların yanı sıra pek çok ortak nokta olduğu yargısına ulaştım. Söylemlerdeki ortak noktalan, isimleştirme, genelleme, olumsal kendini sunma, dolaylı anlatım-anlaşılmazlık, biz-öteki kutuplaştırması gibi ana başlıklar etrafında toplayabiliriz. Ayrıca her iki liderin söylemlerinde de metafor kullanımı ve soyutlama gibi dilsel öğelere rastlanmakla beraber, bu anlatım yolu, Recep Tayyip Erdoğan' m söyleminde daha baskındır. Söylemlerdeki paralellik, siyasi iletişimin reklam diline yatkın bir dili kullanması ve dili belli yönde fonksiyonelleştirmesiyle açıklanabilir. Siyasi dildeki fonksiyonelleşme, kavramların, tarihsel içeriklerinden çok, bir imgeler ağı olarak ele alınması, dilin“simgesel bir alışveriş”niteliğine bürünmesine yol açmaktadır. Göstergelerin bilinçli okunması, siyasal iletişim metinlerine egemen olan anlatımı ve anlam yapılanın çözmemizi sağlayabilir. Bunun da, gelecekteki özgür ve bilinçli eylemlerimize yol göstermede atılacak önemli bir adım olduğunu düşünüyorum. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of my research is to exemplify the usage of direction and ideology in the analysis of structure of political communication scripts by different political approaches by two different political ideologies and find out the common and different points in these approaches. In my study, I have reached the conclusion that there are many common points as well as differences such as subjects in question and their priorities, existence of religious aspects, metaphor usage and excessiveness of abstract expression, adopting an intellectual or simple language in speeches of Recep Tayyip Erdoğan and Tony Blair, leaders with distinct political attitudes of two separate countries possessing fundamental differences in their political and communicational histories. We can summarize the common points under major headings such as naming, abstraction, generalization, metaphor usage, positive self presentation, indirect speech - incomprehensibility, we- other polarization. Parallelism in their speeches may only be explained through the facts that an advertising language style language is made use of in political communication and language is functionalized towards a specific direction. Functionalism in political language leads to consideration of concepts as a network of images rather than their historical contents and characterization of language as a“symbolic exchange”. Conscious reading of indicators may allow us to resolve expression and semantic structures that rules political communication language. And I think, this shall be a significant step that will guide us in our independent and conscious acts in the future.