Din eğitimi açısından Yûsuf Sûresi
Surah of Yusuf for religions educations
- Tez No: 158985
- Danışmanlar: PROF.DR. MAHMUT ÇAMDİBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET Yüce Allah'ın tüm insanlığa armağan ettiği son ve mükemmel kitap olan Kur'an'ı Kerim'de, Yüce Allah'ın“Kıssaların en güzeli”diye belirttiği, Hz. Yusufun kıssasının bulunduğu sure, Kur'an'ı Kerimin 12. suresi olan Yusuf Suresi'dir. Yusuf Suresi bize, Allah rızasını her şeyin önüne alan bir kimsenin başına gelenleri açık ve seçik bir şekilde anlatmakta, bu yüce hedefin bedelinin ne kadar ağır olduğunu göstermekte ancak, böylesine ulvî bir hedef uğrunda fedakarlık yapanların sonuç itibariyle kazanan ve gerçek mutluluğa ulaşan taraf olduğunu bildirmektedir. Yusuf sûresini analiz ettiğimizde, yukarıda özetle verdiğimiz ana fikrin öne çıktığını görmekteyiz. Ancak, asıl bizim araştırmamıza konu olan ve derinlemesine incelemeye çalıştığımız, sûrenin büyük bir bölümünde kilit bir noktada bulunan, olayların perde arkasındaki gizli faktörün nefis kavramı olduğunu da burada belirtmek istiyoruz. Yusuf Sûresi dikkatle incelendiğinde; nefis, şeytan, akıl ve vahiy ekseninde olayların döndüğünü görmekteyiz. Nefis ve şeytan insanı kandırarak kötülüğe sevk etmektedir. Eğer kişi vahyi kendisine rehber alıp, aklını kullanarak bu oyunlara karşı çıkmazsa çok büyük problemlerle karşı karşıya kalmaktadır. Nefis ve şeytanın kıskançlığı, şehveti, şöhreti, yalan ve kibri burada çok etkili birer silah olarak kullandığını görmekteyiz. Bu silahlan kullanırken nefsin ası! hedefi kendisine vahyi rehber almış aklı devreden çıkarmaktır. Çünkü nefis, aklı devreden çıkarttığında her istediğini kişiye yaptırabilmektedir. Nitekim bunun çok acı örnekleri bu sûrede mevcuttur. Araştırmamızın birinci bölümünde Yusuf Suresi'nin sebebi nüzulünü, konusunu ve konuyu ele alış biçimini, diğer surelerle bağlantısını incelemeye çalıştık. İkinci bölümde, surenin genelinde hep kilit bir noktada bulunan nefis kavramını ve nefis kavramının kazandığı terim anlamlarını inceledik. Üçüncü bölümde Yusuf Suresi ışığında nefsin kötü huylarını; kıskançlığı, yalanı, kibri ve harama meyletmeyi inceledik. Dördüncü bölümde ise ; din eğitimi açısından Yusuf Suresi'nden çıkarılabilecek ilke ve prensipleri açıkladık.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Surah of Yusuf is the 12th surah of Quran. This surah involves the story of Yusuf which has been called the best fable in the Quran the last and perfect holy book sent by Allah. Surah of Yusuf tells us very clearly what happened to a man who considered the consent of Allah as the most important thing. It shows how heavy is the result of this great goal, but declares that who makes sacrifices for such great goal will win and recah the real happiness at the end. When we analyse surah of Yusuf, we see that the idea given above summarily comes to the fore. But we want to state that nefs(id) hidden factor behind the scene is subject of our research and through investigation. When surah of Yusuf investigated throughly we see that events turn around nefs, satan, mind and vahy. Nefs and satan leads humans to evil by deceiving them. If one does not follow vahy and using his mind does not fight wit these intriques he will face heavy problems. We see here that nefs and satan use jealously, lust, fame, lying and pride as very effective weapons. While using these weapons the real goal of nefs is to disable vahy guided mind. Because when nefs dismantles mind it can mame one whatever he wants, in fact some very sad example of this exists in this surah. In the first part our research we tried to investigate the reason of descent, topic, style of presentation, and relation with other surahs. In the second part we investigated the consept of nefs which had been central all over the surah, and the meanings of nefs as a term. In teh third part in the thelight surah of Yusuf we investigated the evil nature of nefs such jealously, lie, pride and tendency to evil, in the fourth part we explained the principles of religious education that can be deduced from surah of Yusuf. VI